Tänane Õhtuleht võiks äratada palju meeldivaid kooliajamälestusi – kes oli lemmikõpetaja, mis õppeaine talumatult raske, ja milline sündmus määras edasise elutee. Ent kindlasti on ka neid, kel 1. september seostub siiani kibedate tunnetega, sest suvine muretus asendus siis igapäevaste katsumuste ja hirmudega.

Millised on tänapäeva koolilaste suurimad hirmud? Hea on tõdeda, et Eesti lapsed kogevad väga vähe testiärevust, nagu selgub viimasest PISA koolirahulolu uuringust – see näitab, et oma teadmistes ollakse kindlad ega kardeta ka seda, et õpetaja neid ebaausalt kohtleb. Negatiivset suhtumist oodatakse pigem kaasõpilastelt – koolikiusu on kogenud hinnanguliselt iga viies.

Seda silmas pidades võiks küsida, miks kulub nii palju auru selleks, et vähendada õppetööga kaasnevat stressi – mingil määral on loobutud numbrilisest hindamisest, tehtud ponnistusi kodutööde hulga vähendamiseks ning takkapihta on põhikooli eksamidki ülearusteks kuulutatud –, ent palju harvem on kuulda, kuidas võidelda nutiajastul üha rohkem õpilaste ellu tungiva (kooli)kiusuga. Tõsi, uus kooliaasta algab rõõmustava teatega, et vähemalt on haridusministeeriumis moodustatud vastavasisuline töörühm.

Et parimaid tulemusi koolikiusu vähendamisel on andnud just planeeritud ja süsteemne töö, on tõestanud näiteks sihtasutus Kiusamisvaba kool, mille programmi kasutab 15% meie koolidest. Miks pole mõne koolikiusuvastase initsiatiiviga liitunud eranditult iga Eesti kool, on küsimus vastloodud töörühmale. Oleks ilus ja selgesti mõõdetav eesmärk.

Õnnelikku uut kooliaastat!

Jaga artiklit

4 kommentaari

M
mõnda aega  /   09:51, 1. sept 2018
on sõnadel väga erinevad tähendused, vahel vastandlikudki. Meedia võimendab kiusuteematki, ent mis on kius kiusu pärast, mis utsitamine omile jalgele tõusmise nimel. Sundimist millegi eluks, pere jaoks, iseenesele vajaliku tegemiseks saab juba vägagi edukalt kiusuks pidada. Ikka tants ja traalivaali suust sooja õhu väljaajamiseks, kas ka tegelikuks kasuks, et lapsest iseseisvalt hakkamasaav inimene kasvada (üldse) võiks-tohiks. Trenditeema ja samal ajal kiusatakse mistahes vanuses töötajaid võimumängude ja vastutamatuse tagajärgedega. Väikeettevõtjaid, isemõtlejaid, töökaid, vastutustundlikke inimesi, sundides raiskama aega ja kõiki muid ressursse. Taolisel üleüldisel kiusamisel konkreetset nägu aga ei ole...
J
Jüri  /   23:26, 31. aug 2018
Kui nõukogude ajal koolis käisin, siis kohustuslikus kirjanduses "Kevade" oli positiivseks tegelaseks elavaloomuline Toots ja vastaspooluseks Kiir. Nüüd on siis Toots lihtlabane koolikiusaja ja eeskuju tuleb võtta hädavares Kiirest...

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis