Maailm

Armunute esimene suudlus päästis mehe elu (1)

Tõnis Erilaid, 30. august 2018 16:40
HIRMSAD HETKED RANNAL: Andi alustab Maxi elustamist, samas kardab, et meest ei suuda enam miski päästa.Foto: SWNS/Scanpix 
Andunud surfarite Andi Traynori ja Max Montgomery esimene ametlik kohting möödus loomulikult surfates Californias Santa Cruzi lähedal Capitolas. Randa tagasi jõudes langes südamerabanduse saanud Max mõne sammu pärast kokku. Naine asus teda kohe elustama. „See oli meie esimene suudlus!“ ütles Andi hiljem, kui oli mehe taas ellu toonud.

56aastane arvutispetsialist Max Montgomery ütles, et ta oli surfates tundnud  küll rinnas valusähvatust, kuid ei osanud midagi väga halba aimata enne, kui tundis rannas juba mõne sammu järel kogu kehas väsimust ja langes näoli maha. Tema õnneks oli partner Andi Traynor (45) arst-anestesioloog ja viimane alustas aega viitmata elustamist. Seitsme minuti pärast jõudis pärale kiirabi, kes elustamist jätkas ning mehe haiglasse viis.

„Olin šokis, kui nägin, kuidas Max jala pealt kokku vajus. Keerasin ta selili, katsusin pulssi – seda ei olnud üldse tunda –  ja alustasin elustamist. Paar rannal olnud inimest tuli ka appi ja kiirabi jõudis päris kiiresti kohale,“ meenutab Andi.

Samal teemal

Haiglas vaadati mees üle ja saadeti kohe operatsioonilauale, et teha südamelõikus ja eemaldada aordis tekkinud ummistused.

Vaimustav hommik murdus südamevalusse

„Me olime tuttavad – võiks öelda, et isegi sõbrad. Paar päeva enne toda saatuslikku laupäevahommikust surfamist tunnistas Max mulle, et sõprus on kasvamas millekski suuremaks ja ta ütles, et peaksime rohkem koos aega veetma. Ta küsis, et mis ma arvan ühest hommikusest surfiretkest. Olin rõõmuga nõus. See oli tõesti vaimustavalt tore hommik kahekesi koos, kuni randa läksime ja Max kokku vajus. Olin tõsiselt hirmul, kui ei tundnud tema pulssi. Alustasin elustamist ja kutsusin teisi appi – meie õnneks juhtus üks appiruttajatest olema meditsiiniõde. Kiirabi tuli, kuid süstist ja defibrillaatori esimestest elektrilöökidest ei olnud abi. Kui kiirabiauto haigla poole sõitis, vaatasin sellele järele ja süda oli valu täis. Kartsin, et enam pole Maxi päästmiseks midagi teha ja olen ta igaveseks kaotanud. Aga meedikud ei jätnud ning püüdsid ka autos, teel haiglasse teha kõik selleks, et Max ellu ärkaks. Nad tulid sellega toime.“

Kui Max teadvusele tuli, oli tema esimene mõte: mis saab suhtest Andiga edasi. „Mõelge ise – lähete esimesele kohtamisele ja kohe langete rabandusega kokku. Kes tahaks veel järgmise kohtamisega riskida? Niipea kui suutsin, helistasin Andile, et vabandust paluda ja tema häälest tunda, kas meie suhtel on tulevikku ja kas võin teda veel kas või ühe korra kohtamisele kutsuda.“ 

Mehe häält kuuldes tulid Andil pisarad silma ja ta tormas kohe haiglasse Maxi vaatama. See ei jänud viimaseks korraks.

Esimene päris ehtne suudlus

Paari nädala pärast oli Max lõikusest nii palju toibunud, et võis Andiga randa jalutama minna. 

„Esimese asjana ütlesin talle, et ta võiks mind nüüd päriselt suudelda!“ räägib Max. „Andi oli rõõmuga nõus.“

Rannas juhtunu salvestas poolkogemata oma telefoniga Los Angelese helilooja Alexander Baker, kes tegelikult tahtis jäädvustada kajakaid. Video loovutas ta Maxile, kes riputas selle üles mittetulundusühingu Paddle 4 Good lehele Help-A-Heart. 

„Ma loodan, et seda vaatavad inimesed mõistavad, kui tähtis on teada vähemalt elustamistehnika põhitõdesid – see on ülitähtis, et inimesi päästa. Mitte ainult südameprobleemide korral, vaid ka uppunuid elustatakse samamoodi,“ ütleb Max. 

Tema suhe Andiga on endist viisi tugev.

ÕNNELIK PAAR: Andi Traynori ja südamerabandusest toibunud Max Montgomery armastuslugu jätkub. Foto: SWNS/Scanpix

Samal teemal

22.08.2018
IME VÕI IKKAGI JUHUS? Paavsti suudlus võttis tüdrukult ajukasvaja
27.07.2018
Mida teha, kui su mees on kehv suudleja?