Eesti uudised

Vaatepragu jääb ajalukku: tulevikutankid näevad 360 kraadi ja kaugele (1)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 30. august 2018 20:38
Tänase tehnoloogiaga tankil võib piiratud vaatevälja tõttu jääda küljelt või tagant lähenev vaenlane märkamata. Foto: Pixabay
Uute tehnoloogiate loojad lubavad tankistidele, et nood saavad tulevikus neid ümbritsevast lahinguväljast ennenägematu ülevaate – ning ilma end vaenlase surmavale tulele paljastamata, kirjutab Popularmechanics. Kaamerasüsteemid – mida saab siduda ka VR-peakomplektidega – võimaldavad sõduritel saada reaalajas ülevaate tankist väljaspool asuvast maailmast ja lõpetavad kes teab kui kaua kestnud olukorra, kus tankist nägi ümbritsevat vaid kitsukese vaatepilu või hüpleva periskoobi abil.

Tank on suur, surmav ja aukartustäratav koletis, mis ümbritseb oma meeskonda paksust terasest, komposiitmaterjalist või isegi uraanist soomusega. Kogu selle kilbi tõttu on raske tankist väljapoole näha ehk ümbritsevast arusaamiseks peavad tankistid leppima vaid pisikestest pragudest nähtud pildikestega. Tanki külgedele ja taha on eriti raske vaadata – sinna raskendab vaateavade tegemist see, et neis piirkondades on soomus niigi kõige õhem. 

Aga hävituslennukitelt laenatud tehnoloogiaga võib see kõik muutuda. Näiteks F-35 Joint Strike Fighter hävitaja üks märkimisväärseid omadusi on nn jagatud ava süsteem: Distributed Aperture System ehk DAS. F-35 välisosale on paigutatud infrapunakaamerate võrgustik, mis võimaldab piloodile vaadet kõigisse suundadesse: sealhulgas kokpiti taha ja otse lennuki kõhu alla.

Üks Ukraina ettevõte aga katsetab DASi tankiversiooni. LimpidArmor kinnitab, et nende süsteem Land Platform Modernization Kit (LPMK) võimaldab 360-kraadist reaalajas ülevaadet lahinguväljale. Neli kaamerakomplekti edastavad pildivoo juhi täiustatud reaalsuse prillidesse. Nii suureneb turvalisus nii tanki sees kui väljaspool viibijaile ja kaovad ka nn pimedad nurgad. LPMK on paigaldatud Ukraina sõjaväe T-84 lahingutankile ning arendaja kinnitusel annavad 16 stabiliseeritud pildiga kaamerat tankimeeskonnale nii päeval kui öösel vaate kõigisse suundadesse.

Ukrainlaste tehnika nurgakiviks on kommertstehnoloogia – eriti Microsofti Hololensi varieeritud reaalsuse peakomplekti – kasutamine. Hololens kinnitatakse tankijuhi kiivrile nagu paar öönägemisprille ja kaamerate pilt kuvatakse tema vaatevälja. Lisaks pildile saab Hololens pakkuda ka muud infot: näiteks tankisüsteemide telemeetriat ning sõbralike ja vaenulike üksuste asukohta. Ka saab seda ühendada tulejuhtimissüsteemiga.

Iisraeli kaitsesüsteemide tootjal Elbit Systemsil on aga arendamisel IronVision. Nemad lubavad, et selle süsteemiga saab „sujuva 360-kraadise vaatevälja“, võimekuse märgata kuni 300 meetri kaugusel olevaid sõidukeid ja „vaata-lukusta-tulista“ võitlusvõime. Ning Saksamaa kaitsetööstur Hensoldt reklaamib oma Local Situational Awareness System’it ehk kohalikust olukorrast teadlikolemise süsteemi. 

„Läbinägeliku“ tankitehnoloogia pärisellu jõudmist ei pea ilmselt enam kaua ootama.