Hiljutine  peaministri  ja jõustruktuure esindavate ministrite jooks Kanuti aeda oli ühelt poolt naeruväärne ja samas väga kurb ja mõtlemapanev. Loomulikult ei puudunud  heast seltskonnast ka Taavi Aas koos oma lähikondlastega. Mõni päev varem otsiti süüdlasi ja vaieldi selle üle, kes peaks Tallinna linnas toimuva eest vastutama. Kohe teatasid tõsised ja karmid mehed vajadusest šokivangistuse järele, seadusandluse karmistamisest,  noorte kuritegevuse vastase võitluse tõhustamisest jne.

Ometi puudusid sellelt turneelt need tegelased, kellele esitaksin esmajoones küsimuse, miks noored ei lepi neile Tallinnas pakutavaga ja otsivad alternatiivseid ja mõnikord ka mitte eriti seaduspäraseid tegevusi? Hea küll, haridusministril oli kiire ja tal oli koer järjekordselt jooksus, kuid  sotsiaalse keskkonna ja seal toimuva üle vastutavad suisa kaks ministrit. On ammu teada, et Tallinna koolides toimuv on paljuski nagu paralleelmaailm, mis muutunud häälte kogumise ning nendega kauplemise sümboliks. Samuti on ammu teada, et meie pealinnas ei rahulda lapsi ega lapsevanemaid linna poolt pakutavad huvihariduse- ja sportimisvõimalused. Erakätes olevaid tegevusi linnavalitsus ei toeta kohe põhimõtteliselt, mistõttu need ei ole alati lastevanematele taskukohased.

Mis aga on takistanud rajamast rohkem rulaparke, kus saaks kontrollida ja arendada oma jõudu ja oskusi? Kõrvuti „valituile“ mõeldud spordialadega nagu idamaised võistluskunstid, võiks mõelda ka selle peale, kuidas veel muundada teatud eas pulbitsevat toorest jõudu eesmärgistatud tegevuseks, mille üle võiks uhkust tunda.

Mõnda noort inimest saaks aidata sellega, et leida võimalus mõne ameti selgeks õppimiseks või töökoha leidmisel.  Jah, kui noor inimene teatab hoopis soovist tappa, et teada saada, mis tunne tekib, siis on vaja kiiremas korras arsti, mitte politsei abi. Ma ei usu, et ükski neist kõrgetest ametnikest üldse teaks, miks jätab liiga palju lapsi kooli pooleli või on pidanud võimalikuks ja vajalikuks istuda noorte juurde ja küsida, mida nad ootavad oma riigilt või linna käest.

Tallinna linnas on kaheksa linnaosa koos ülivõimsa ametnike armeega. Miks Kesklinna vanem Vladimir Svet, teades et juba mõnda aega on noorte lemmikkohaks kujunenud Kanuti aed, ei oleks võinud paluda kolleegi Jaak Jusket (või kedagi teist) volikogust  minna samuti sinna –  ja mitte ainult korra! – ja  rääkida nii Kanuti aia saamisloost kui ka Tallinna vanalinnast? Ükskõiksus? Rumalus? Pahatahtlikkus?  Need on küsimused mitte ainult Vladimir Svetile, vaid kõigile Keskerakonna poliitilise taimelava kasvandikele.

Vanasti oli Tiina Mägil kanda oma missioon Kodulinna majaga ja ma tean, et see oli edukas. Täna pakutav lahendus on politseijõudude kaasaliikumine noorte  kogunemiskohtadesse. Nigelatest valikuvõimalustest  tingitud mässumeelsed noored  ei ole tarakanid, keda kõrvetatakse eemale kuritegelikeks gängideks sildistamise teel. Piinlik!

Veel hullem on aga see, et meil jagub liiga vähe tunnustust ja häid sõnu neile noortele, kellel oma saavutuste näol oleks nii mõndagi jagada oma eakaaslastele. Jälle piinlik.

Jaga artiklit

24 kommentaari

L
Lp, Ivi!  /   07:50, 10. sept 2018
Olen Teie ealine ja ei mäleta, et keegi oleks meie ajal lastega kogu aeg " tegelenud". Mõni käis kuskil ringis, mõni ei käinud, aga seda, mis lubatud ja mis mitte teadsid kõik. Õpetajat oli autoriteet, keda armastati või vihati, kuid kuulati. Palja ninnu-nännutamisega ei saa kõiki normaaseteks inimesteks kasvatada.
M
Marika  /   09:47, 1. sept 2018
Ega me niimoodi siin eestis edasi liikuda ei saa,et kõik süüdistavad kõiki.Mõne lapse puhul vast tasub see ihunuhtlus ära,aga teises tekitab see ainult trotsi.Tapa ja Kaagvere kool???Üdjuhul pätistuvad rohkem nagu vanglaski ja eeskujudki juba ootavad,et saaks omasugustega pulli teha.Ühesõnaga eelasutus vanglale.Politsei ja lastekaitse süüdistavad esmajoones vanemaid ja lõpuks suunatakse laps lastekodusse.Millised eeskujud tulevad meediast ja internetist,see ei huvita kedagi.Kas me korjame kõigilt üksikisadelt ja emadelt lapsed ära ja tuubime lastelodud täis nende lastega???Ei,on minu vastus.Tean ka mõnda ema,kelle laps käis trennis ja võistlustel,tõi koju medaleid ja karikaid.Sattus,aga kampa ja ongi nüüd vanglas.Ükski erikool,ega ajutine vangistus ei aidanud.Aga alaealist ta ravile saata ka ei saanud,sest poiss saatis lihtsalt psühhiaatri p...Üldsus,aga elas lapsele kaasa ja põhjuseid otsiti kodust.Kui palju,aga ema selle poisi pärast kannatas ja koolis ja politseis käis,nuttis,nuttis ja lõpuks loobus,miks on küsimus.Aga,vot selle pärast,et ema tegi endast olenevalt kõik,aga laps lihtsalt ei kuulanud teda ja arst ei suutnud või ei tahtnud agressiivset noort aidata.Lõpetage see halvustamine ja võtke midagi reaalselt ka ette,ega ema ei saa ennast töölt lahti võtta ja mööda punkreid last taga ajada.Tehke palun koolivorm lastele ja huvialaringid,trennid,muusikakoolid kättesaadavaks kõigile,odavama tasu eest.Lastelaagrid on olemas,aga need ei ole kõigile kättesaadavad hinna tõttu.Palun,vaadake mis palgad on eestis teenindajatel.Arvutage,kui olete koolis matemaatikat õppinud,mis siis 500.-eurost järgi jääb,kui vaja korteriüür maksta,lapse trenn,kooli söögiraha ja koju toiduraha.kooliks vajaminev,näiteks ekskurssioon,riided lapsele.Tobe on kogu see süsteem ja ma ei näe teed paremuse poole.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis