Nii Jeemeni valitsusväed, keda toetavad jõukad saudid, kui ka huthi mässulised pole teinud suurt midagi, et vähendada massilist tsiviilohvrite arvu. Jeemenis on sõja jooksul hukkunud tuhandeid inimesi, veelgi rohkem on neid, keda sõda mõjutab nälja, ravimipuuduse ja haiguste levikuga.
Mõlemad osapooled ründavad üsna valimatult tavalisi elamurajoone. Samuti on nii valitsuse koalitsiooniväed kui mässulised süüdi inimeste põhjendamatus vangistamises, piinamises ja laste värbamises. Inimesed kaovad oma kodudest jäljetult.
Samal teemal
2015. aasta alguses alanud konflikti tagamaad on keerukad. Kui huthi mässulised sundisid riigi presidendi Abdrabbuh Mansour Hadi eksiili, nägid saudid mässuliste taga Iraani mõjuvõimu. Seega on Saudi Araabia Jeemenis toimuvast vägagi huvitatud. Saudi Araabia ja huthide vahel valiku ees seisnud toonane USA president Barack Obama läks loogilisema, kauaaegsema ja tuttava partneri teed ning katkestas sidemed huthidega.
Samuti on saudid vägagi huvitatud võidust ka sümboolses tähenduses. Huthi mässulised peavad vastu väga tagasihoidliku eelarvega, Saudi Araabia kulutab sõjapidamisele Jeemenis kuni 6 miljardit dollarit kuus. Seega ei ole saudide brutaalsus ehk üllatav, kuid nagu ÜRO raport kinnitab, on samasugune jõhker taktika omane ka end ise Jeemeni patriootideks pidavatele huthidele. Selle kõige taustal on aga miljonid nälgivad jeemenlased, hävinenud põllumajandus ja sporaadiline haiglasüsteem. Kui paljud on tegelikult surnud, on olematu statistikakogumise tõttu võimatu täpselt öelda. Kõige rängemalt mõjutab olukord Jeemeni lapsi.
Jeemeni kodusõja tagamaadest loe täpsemalt SIIT.
6 KOMMENTAARI