SEEBRALILL JA KENTIAPALM: Aknalauale tingimata ei trügi. Foto: Repro
Kaire KENK 23. veebruar 2000 00:00
Teades, missugused toalilled lepivad vähemvalgete ja isegi põhjapoolsete aknalaudadega, saab valgemad kasvukohad jätta valgusnõudlikele kaktustele jt. troopilist päritolu toataimedele.

Pimedamates kohtades kasvavad toataimed vajavad siiski hoolikat kastmist ja tolmust puhastamist. Varjulistes toanurkades kasvavad taimed armastavad suhteliselt madalaid temperatuure (12-18 kraadi). Samuti tuleb neilt pidevalt niiske lapiga tolmu pühkida ning iga paari nädala tagant taime toapoolne külg akna poole pöörata. Vaid mõned kaktusesordid, näiteks jõulukaktus, samuti asalea ja kameelia ei talu ümberpööramist. Tugevaleheliste taimede, näiteks kummiviigipuu või palmide lehti aga tuleks talvel lausa kord nädalas pesta niiske lapiga.

Talvised õitsejad aknalauale

Üldjoontes jagunevad toataimed kaheks - talvise puhkeperioodiga, s.o. väga tagasihoidlikku kastmist või üldse veeta läbiajavad taimed (agaav, aaloe, kaktused) ja aastaringselt kasvavateks toataimedeks. Liigne kastmine puhkeperioodil põhjustab taimede kasvamist, mida aga ei toeta ebapiisav päikesevalgus. Tulemuseks on kehv ja inetu kasv, lehtede koltumine. Sukulendid ja kaktused talvituvad valges, jahedas kohas (10-12 kraadi), talvitumiseks vajavad need kõige valgemat kohta ruumis. Osa puhkavaid taimi (ratsuritäht, titaanjuur) talvituvad kõige paremini pimedas ja soojas (18-20 kraadises) ruumis. Puhkeperioodil toataimed väetamist ei vaja.

Aknalauale tuleks praegu tõsta ka talvel õitsevad toataimed - alpikann, asalea, kallad jt., sest muidu jääb õite värv kahvatuks ja ei moodustu uusi pungi. Talvel õitsvaid taimi tuleb väetada nõrga, 0,05protsendise õitsemist soodustava väetiselahusega. Õitsemise lõpul algab talvel õitsevatel toataimedel puhkeaeg, mil neid kastetakse vähem ja hoitakse poolvarjulises kohas juuni lõpuni.

Aastaringselt kasvavad troopilist päritolu taimed nagu begooniad, helme- ja lülikaktused vajavad talve üleelamiseks 18-22 soojakraadi. Valges ja jahedas (10-15 kraadi) tahavad olla mirt, oleander, tääkliilia, palmid.

Aastaringselt kasvavaid taimi tuleb talvel kasta mõõdukalt. Küttekehade läheduses kasvavad taimed vajavad siiski ka talvel rohkem kastmist. Taime talvist veevajadust saab hõlpsasti kindlaks teha, kui enne kastmist mulda sõrmega katsuda - kui muld on niiske, pole kasta vaja.

Isegi päikesepaistelist kasvukohta armastavaid toataimi tuleb esimeste päikesekiirte eest kindlasti kaitsta. Varjulembestel taimedel tekivad pruunid põletuslaigud, kui nad satuvad heledasse päikesevalgusesse. Päikesega tuleb toataimi harjutada järk-järgult.