Maailm

MÕRVAMÜSTEERIUM LAHENDATUD: 20 aastat tagasi tapetud poisi mõrvar on vahi all (16)

Toimetas Greete Kõrvits, 27. august 2018 20:41
11aastase Nicky Verstappeni surm 1998. aastal šokeeris kogu HollanditFoto: EPA / Scanpix
Hispaania politsei võttis kinni ja andis Hollandi ametivendadele üle 55aastase mehe, kes on kahtlustatav 1998. aasta räiges mõrvas, kirjutavad TheLocal.es ja Washington Post. Kahtlusalune mees oli osav metsades ja mägedes matkaja ning oskas oma jälgi looduses mitu kuud peita.

1998. aasta augustis viibis 11 aastat vana Hollandi poiss Nicky Verstappen Brunssumerheide looduskaitsealal suvelaagris. Ööl vastu 9. augustit kadus poiss oma telgist, järgmise päeva õhtul leidis politsei laagri lähedalt poisi surnukeha. Lahangul ilmnes, et poissi oli seksuaalselt ära kasutatud.

Hollandi üldsus oli jõhkrast mõrvast šokis ning meedia tähelepanu püsis jõledal juhtumil mitu kuud, kuid poisi tapjat ei leitud ei lähikuudel ega aastatel ega aastakümnetel.

Nicky Verstappeni haud Foto: EPA / Scanpix

2017. aastal palus Hollandi politsei, kelle käsutuses olid nüüd juba moodsama aja DNA-tehnoloogia vahendid, kokku umbes 20 000 Brunssumerheide piirkonna mehel anda DNA-proov. 16 000 meest tõttaski vabatahtlikult proove andma, kuid ühelgi neist ei olnud mingit sarnasust poisi kehalt võetud DNA-ga.

Kuid politseile jäi siiski vana materjali läbi otsides silma üks isik. Praeguseks 55aastane Jos Brech sõitis 1998. aasta augustis, kui politsei mõrvapaigas töötas, jalgrattaga sündmuskohalt mööda ja näis toimuvat huviga jälgivat. Politsei pidas seda veidraks, peatas mehe igaks juhuks ja esitas talt küsimusi.

16 000 DNA-proovi andnud mehe seas Brechi ei olnud, ehkki nagu nemadki, oli ta saanud personaalse kutse. Vähe sellest, ta kadus samal kuul kui DNA-testimine algas üldse oma kodust. Mehe perekonnas olevat talle saadetud kutse jutuks tulnud ning Brech, kes järsku olevat hakanud plaanima matkareisi Prantsusmaale, lubas, et tagasi tulles läheb ta otsekohe proovi andma.

2017. aasta oktoobris Pransusmaa Vosges' mägedesse matkama läinud Brech aga tagasi ei tulnudki ja perekond kuulutas ta teadmata kadunuks. Mägedes oli Brechil väike onnike. Hollandlastega koostööd teinud Prantsuse politsei kinnitas, et majakeses teda enam ei olnud.

Otsing võttis aga kriitilise pöörde, kui mägionnist leitud esemetelt võetud DNA-proovid Hollandi politsei kahtlustusi kinnitasid: Brechi DNA on sama, mis leiti Nicky surnukehalt.

Brech on, kui nii võib öelda, professionaalne jälgede peitja - mõnede allikate sõnul on ta kunagi ka noorte skaudilaagris töötanud. Tema ametiks on olnud matkajatele ja muudele metsahuvilistele ellujäämiskursuste andmine. Tema õpetuste hulka kuuluvad ka viisid, kuidas end metsloomade eest varjata ja jälgi segada.

Neidsamu õpetusi kasutas ta mitme kuu vältel ise, olles Europoli tagaotsitumate inimeste nimekirja tipus. Ta jõudis omadega Hispaaniasse, kus ta pühapäeval Barcelona lähistel viimaks kinni nabiti. Politsei sõnul oli ta oma peidupaigast eemale läinud, et tule tegemiseks puid raiuda.

Jos Brechi vahistamine: Hispaania politsei aitas lahendada 20 aastat tagasi toimunud jõhkra roima Foto: AFP PHOTO / SPANISH POLICE

Nicky perekonda esindav advokaat ütles meediale, et Verstappenid tunnevad tohutut kergendust, et viimaks ometi pääseb õigus võidule ja nende poja mõrvar saab karistatud.