VedurFoto: Arno Mikkor / Siseministeerium
Ohtuleht.ee 27. august 2018 18:31
Tänavu esimest korda korraldatava turvalisust tagavate koerte konkursi Aasta Käpp 2018 võitis politsei- ja piirivalveameti teenistuskoer Vedur, kes päästis juunis Tartus kaduma läinud vanaproua elu. Eriauhinna sai koer Ammi, kes hoolitseb suurepäraselt oma hemofiiliat põdeva perenaise tervise eest.

Pühendatuna eilsele rahvusvahelisele koertepäevale toimus täna sisekaitseakadeemia politsei- ja piirivalvekolledži teenistuskoerte koolituskeskuses Aasta Käpp 2018 tunnustusüritus. Siseminister Andres Anvelt ütles oma sõnavõtus, et Suurbritanniast saadud idee teenistuskoeri tunnustada on end igati õigustanud.

"Korraliku väljaõppe saanud teenistuskoerad teevad pühendunud koerajuhtide juhtimisel turvalisuse tagamiseks igapäevaselt tänuväärset tööd: olgu see siis näiteks kadunud inimese leidmine, lõhkeaine või muu ohtliku aine leidmine, vara päästmine või riskantse olukorra maandamine. Ainuüksi politsei- ja piirivalveameti teenistuskoerad panustavad 45 000 töötundi ja päästeameti teenistuskoerad 25 000 töötundi aastas, et meie kõigi turvalisust tagada. See on võimas panus," ütles Anvelt.

"Samaväärselt tahan esile tõsta ka neid konkursile esitatud neljajalgseid abilisi, kes ei ole teenistuskoerad, kuid aitavad näiteks kadunud inimeste otsingutel või kannavad eriliselt hoolt oma omaniku tervise eest," lisas minister.

Vedur Foto: Arno Mikkor / Siseministeerium

Aunimetuse Aasta Käpp 2018 pälvinud PPA teenistuskoer Vedur ja tema koerajuht Aleksei Junkin esitati konkursile lausa 32 korral. Aleksei Junkini jaoks on Vedur esimene teenistuskoer. Vedur on oma kahe teenistusaasta jooksul aidanud üles leida neli inimest.

Tänavu suvel päästis Vedur Vorbusel vanaproua elu. 20. juunil läks oma kodust Tartus teadmata suunas 84aastane naine, keda peagi otsima asuti. Naine leiti Veduri abiga 25. juunil Vorbuse külast. Heina sees lebanud proua oli alajahtunud ning eluohtlikus seisus. Tänu sellele, et Vedur naise õigeaegselt leidis, suudeti ta päästa.

Ammi, Liina ja Andres Anvelt Foto: Arno Mikkor / Siseministeerium

Eriauhinna pälvis Ammi, kellest on olnud suur abi tema perenaise Liina tervise eest hoolitsemisel. Ammi kandidatuuri esitas Liina vend. Liina põeb hemofiilia Eestis üsna haruldast vormi. Eelmisel aastal halvenes Liina tervis tunduvalt. Ühel ööl novembris ärkas Liina selle peale, et Ammi üritas teda kõigest väest äratada. Kui Liina ärkas, siis ei suutnud ta avada silmi ega end liigutada, mõne aja pärast sai ta end koera abil liikuma ja selgus, et tal oli kõrge palavik ja tugev vedelikupuudus. Kõrge palavik võib hemofiilikutel kaasa tuua verejooksu.

Tänu sellele, et Ammi perenaise äratas ja perenaine sai oma vedelikupuudust ja palavikku alandada, ei juhtunud midagi hullemat. Peale seda intsidenti annab Ammi alati teada, kui Liinal on kõrge palavik.

Vedur, Aleksei Junkin ja Andres Anvelt Foto: Arno Mikkor / Siseministeerium

Parimaid koeri tunnustati medaliga Aasta Käpp 2018, lisaks said nad tänutäheks kinkekaardid ja koeratoitu. Koerajuhid said kingituseks käekella.

Kokku esitati konkursile Aasta Käpp 65 ettepanekut, mitmeid koeri esitati mitu korda. Laekunud ettepanekute seast tegi valiku hindamiskomisjon, kuhu kuulusid ametkondade esindajad, loomasõber Aleksei Turovski ja Eesti Kennelliidu esimees Erik Samel. Peamiseks kriteeriumiks parimate valimisel oli silmapaistev või erakordne tegu inimeste päästmisel ja turvalisuse tagamisel.