ÕL TV | Õhtuleht

FOTOD JA VIDEO | Aasta Käpp on Vedur – koer, kes päästis pensionäri kindlast surmast (5)

Kristjan Väli | Video: Tatjana Iljina, 27. august 2018, 19:53
 
Aasta Käpp on tänavu esmakordselt toimuv võistlus, et leida parim turvalisust tagav neljajalgne. Võistluse võitis teenistuskoer Vedur. Eriauhinna pälvis abikoer Ammi, kes on oma perenaisele asendamatuks abiks.

PPA teenistuskoer Vedur ja tema koerajuht Aleksei Junkin esitati konkursile 32 korral ja võit tuli kindlalt koju.Vedur on elupäästja selle sõna kõige otsesemas mõttes: 20. juunil läks oma kodust Tartus teadmata suunas 84-aastane naine, kelle Vedur leidis üles viis päeva hiljem Vorbuse külast.

Heina sees lebanud proua oli alajahtunud ning eluohtlikus seisus. Tänu sellele, et teenistuskoer eaka naise õigeaegselt leidis, suudeti ta päästa.

Aasta Käpp 2018 Tags: Aasta Käpp 2018 Tatjana Iljina

Eriauhinna pälvinud Ammi on võrdväärselt eriline elupäästja. Ta ei tööa küll PPA heaks, kuid oma perenaise tervist ja heaolu jälgib Ammi igapäevaselt.

Ammi perenaine Liina põeb hemofiilia Eestis üsna haruldast vormi, mis tähendab, et naise veri ei hüübi samal kiirusel, kui tavainimesel.

Eelmisel aastal halvenes Liina tervis tunduvalt kuni ühel ööl novembris ärkas Liina selle peale, et Ammi üritas teda kõigest väest äratada. Kui Liina ärkas, siis ei suutnud ta avada silmi ega end liigutada, mõne aja pärast sai ta end koera abil liikuma ja selgus, et tal oli kõrge palavik ja tugev vedelikupuudus.

Kõrge palavik võib hemofiilikutel kaasa tuua verejooksu. Tänu sellele, et Ammi perenaise äratas ja perenaine sai oma vedelikupuudust ja palavikku alandada, ei juhtunud midagi hullemat. Peale seda intsidenti annab Ammi alati teada, kui Liinal on kõrge palavik.

Liina sõnul ei ole hemofiilia jaoks ravi, on vaid süstid, mis aitavad, kui naise kehas tekib verejooks. See on üks haiguse juurde kuuluvatest tõsistest terviseprobleemidest.  Siinkohal tõttab aga appi Ammi, kes tunnetab ette, kui Liinal hakkab verejooks.Näiteks lakub ta naise põlve ning niutsub. Nõndaviisi teab Liina, et hullema ära hoidmiseks peab ta ennast süstima.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee