Eesti uudised

GALERII | Muinastulede öö tõi mere äärde tuhandeid inimesi (1)

Arno Põder, 26. august 2018, 17:39
Muinastuli süüdati ka Tallinna linnahalli lähedal KalarannasFoto: Robin Roots
Laupäeva õhtul süüdati Eesti mererandades ja ka mitmel pool sisemaal sadu lõkkeid, et tähistada muinastulede ööd.

Juba ammusel viikingite ajal läideti Läänemere ääres märgutulesid, et hilja peale jäänud paadimehed leiaksid tagasitee koduranda. Rohkem kui 20 aastat tagasi taaselustati see iidne traditsioon Hiiumaal üheks õhtuks aastas, et ajaloolist kommet meelde tuletada ning lihtsalt oma sõprade ja lähedastega hästi aega veeta.

Samal teemal

Viimased kümmekond aastat on inimesi lõkke äärde meelitanud MTÜ Tuleranda. Ühingu eestvedaja meremees Mairold Vaik ütles Õhtulehele, et igaüks, kes mere ääres tule süütab, teeb sellest enda ürituse. “Me oleme kutsunud inimesi mere äärde lihtsalt niisama, ei pea olema tingimata midagi väga suurt ja meelelahutuslikku, piisab mõnest väikesest tulepakust, et koos olla ja sõbralikult suhelda. Inimesed tulevad kohale, et saada looduses olemisest positiivne emotsioon. Augustiõhtud on ilusad – meri, rand, päikeseseloojang ja kõik need inimesed, kellega sa koos oled,” rääkis Vaik.  

Tänavu sattus muinastulede öö ühele ajale EV100 suvise peonädalaga. “See oli justkui piduliku nädala lõpuüritus, suur Eesti sünnipäeva tähistamine,” kirjeldas Vaik. Muinastulede süütamise komme on levinud ka teistes Läänemere äärsetes riikides ning Lätis ja Leedus kuulus see samuti riigi juubeliaasta ürituste hulka.

“Möödunud öö ja päeva jooksul oleme saanud tohutult palju tagasisidet, on saadetud fotosid ja videoid. Varem pole selle üritusega küll nii laialdaselt kaasa tuldud. See ettevõtmine on aasta-aastalt järjest kasvanud ja inimestele meeldima hakanud. Ja need, kes on käinud, tulevad järgmisel aastal uuesti,” jutustas Vaik. MTÜ Tuleranda avaldab veebis ka muinastulede kaarti ja sai lõketest tuhatkond teadet, kuid loomulikult ei kuuluta kõik tulesüütajad sellest ametlikult.

Facebookis on postitanud pilte ja videoid oma muinastuledest eestlased Soomest, Rootsist, USAst ja mujaltki. Varasematel aastatel on teatatud muinastuledest isegi Austraaliast ja Uus-Meremaalt.  

Sel aastal korraldati Eestis seoses lõkete süütamisega ka rekordiliselt palju muusikaüritusi. “Meile teatati rohkem kui 120 muusikalisest sündmusest, alates suupilli- ja torupillimängust kuni sümfooniakontserdini välja,” ütles Vaik.

Samuti kirjutas muusik Marek Sadam tänavuseks muinastulede ööks “Tulelaulu”, mida mängiti paljudes raadiojaamades. “Laupäeva õhtul kella kolmveerand üheksa ajal kanti mitmes raadiojaamas ühel ja samal ajal seda lugu üle. Inimesed said kaasa laulda ja meile on saadetud ka mitmeid videoid, kuidas seda lõkke ääres lauldi. Inimestele läksid selle laulu sõnad südamesse,” rääkis Vaik.   

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee