Maailm

POLIITMÄNGUD: Austraalia peaministri oma partei kihutas ta ametist minema (2)

Toimetas Greete Kõrvits, 24. august 2018 15:50
Scott Morrison (seisab) ja Malcolm Turnbull (vasakul) tuliseks läinud energiadebatilFoto: AFP/Scanpix
Austraalias toimus reedel dramaatiline peaministrivahetus. Senine peaminister Malcolm Turnbull puksiti oma parteikaaslaste poolt ametist välja, kuid võitjaks ei tulnud tema peamine konkurent, kirjutab BBC.

Turnbulli toetus rahva seas just kõige parem ei olnud, ise süüdistab ta oma saatuses Austraalia Liberaalse Partei konservatiivse tiiva mässu. Turnbull on mõõdukas konservatiiv, kes paljudes asjades kõigi parteikaaslastega samu vaateid ei jaga.

Uueks peaministriks saab Scott Morrison, senine rahandusminister. Kuid tegelikult ei olnud Morrison isegi Turnbulli kõige häälekam konkurent. Umbusaldushääletuse parlamendis algatas hoopis endine siseminister Peter Dutton, Turnbullist ja Morrisonistki tunduvalt konservatiivsemate vaadetega mees. Dutton sai 40, Morrison 45 poolthäält. Hoolimata pürroslikust võidust väljendas Dutton rahulolu, et vähemalt Turnbullist on lahti saadud ning lubas Morrisoni toetada. Turnbull lubas aga poliitikast üldse lahkuda. Morrisonist sai ka Liberaalse Partei juht.

Turnbulli ebapopulaarsus jäi viimatistel Austraalia vahevalimistel külge ka tema koduerakonnale. Eelmisel nädalal tekkinud vaidlused valitsuse energiapoliitika üle olid aga viimaseks piisaks valitsuskriisi tekkimisel. Sel teisipäeval kukkus Duttoni korraldatud umbusaldushääletus napilt läbi, seejärel ilmus areenile Morrison, kelle taha koondus rohkem toetajaid, sealhulgas suurem osa neid, kes umbusaldushääletusel siiski Duttonit peaministrina näha ei soovinud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee