Kiiksud

MEHELIKUD OSKUSED: kuidas kasutada enesekaitseks jalgratast? 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 24. august 2018, 16:47
Foto: Pixabay
Menuka kodumaise lühifilmi „Tulnukas ehk Valdise pääsemine 11 osas“ esimeses osas norib Valdis saunatavate hevimeestega tüli. Üks karvikutest teeb tülikat rullnokka kahjutuks vana naistejalgratta abil. Võte on edukas: kätte haaratud ratas toimib kaitsekilbina, üllatab ja eksitab Valdist ... ning jobukakk saab stseeni lõpetuseks labidaga vastu pead.

Art of Manliness on ühest 1901. aasta ajakirjast kaevanud välja terve põhjaliku peatüki, mis käsitlebki enesekaitset jalgratturina ja ratta abil. Kujuta ette: pedaalid hilisõhtusel ajal mööda kõrvalist külateed ja korraga astub põõsa tagant teele kurikael, kes himustab su rahakotti, jalgratast või mõlemat. Kui rattur märkab pätti liiga hilja, ei saa ta kasutada esimest eelist – jalgratta jalakäijast suuremat kiirust. Seda enam, et kui kurjam on leidlik, siis võib ta näiteks kepi mööduva ratta kodaratesse suruda. Aga ratturile jääb teine eelis: ratas ise kui mitmekilone metallist jurakas, mida saab kasutada nii kilbi kui relvana.

Toome enam kui sajandivanustest ja AoMi kohandatud jalgratta enesekaitsevahendina kasutamise soovitustest mõned lühendatud kujul välja.

* Osadel vana kooli ratastel on klambrite vahele kinnitatud rattapump. Kui see õnnestub kiirkorras kätte saada, toimib pump kena kumminuiana, millega pätile vastu pead virutada. Eriti efektiivne on löök, kui see antakse hoo pealt.

* Kui rünnak tuleb väga ootamatult ja äkki, siis saab järgida Metsiku Lääne raamatute ja filmide kauboide nippi – nood ajasid vahapeal enda eestpoolt tuleva kuuli eest kaitsmiseks hobuse tagajalgadele. Ratturina rünnaku ohvriks langedes võid hüpata maha, haarata rattal lenksust ja tõmmata selle tagarattale püsti. Pärast seda saab ründajat õhkutõusnud esirattaga tümitada ning ratas on kenasti kilbina kahevahel.

* Võib ka juhtuda, et ründaja on juba sinu küljel. Haara ühe käega lenksust ja teisega sadulast ning jäta ratas seda enda poole kallutades külitsi teie vahele. Ründaja rusikahoobi vältimiseks lase pea alla. Nüüd saad talle ratta vastu vöökohta, heal juhul sadulaga pehmesse kohta suruda ning omapoolse löögiga vastata.

* Kui oht on suur ja ootamatu ning sinul piisavalt julgust, siis aitab kõige drastilisem meede. Tõuse sadulas püsti ja visku ründajale peale. Tulemus ei pruugi olla sinu kasuks, aga vähemasti oled sina konflikti alguses pealpool, tema keha kaitseb sind kukkumishoo eest ja lisaks on sinu kasuks üllatusmoment.

Kuidas kasutab ratast kilbina kodumaine karvik, seda saab alloleva Valdise filmi neljandal minutil.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee