Maarjamäel avati kommunismiohvrite memoriaal
Eilsel rahvusvahelisel kommunismi- ja natsismiohvrite mälestuspäeval avati Tallinnas Maarjamäel Eesti kommunismiohvrite memoriaal. Keskpäevasel tseremoonial oli õunaaed tulvil igas vanuses rahvast.
Eesti vabariigi 100. aastapäevaks rajatud kommunismiohvrite mälestuspaik koosneb kahest osast: „Teekond“ ja „Koduaed“. Kui läheneda memoriaalile Pirita tee poolt, kus on peasissepääs, satub külastaja alguses „Teekonnale“ ehk mälestuskoridori. Selle seinu katavad mustad plaadid enam kui 22 000 elu kaotanud inimese nimega. Suur osa neist suri kodumaast kaugel ning nende matmiskohad on enamasti teadmata. Koridor sümboliseerib totalitaarse režiimi armutust ja inimvaenulikkust.
Esimesel päeval näib avar koridor külastajatele kitsaks jäävat. Kes otsib seinalt sugulaste nimesid, kes teeb pilte, kes püüab leida rahvamassis kaduma läinud kaaslast, kes tahaks kiiremini mööda pääseda. Sellegipoolest näeb saginas ka väga armsaid ja hingeliigutavaid hetki. Eendil tahvlite allservas on leinalilled ja küünlad. Keegi on toonud matusepärja, mida seni pole kuhugi viia olnud. Üks proua silitab tahvlilt leitud nime ja tema silmist voolavad pisarad. Mitmed teevad esivanemate nimedega tahvlite ees perepilte. Kaks sõbrannat räägivad teineteisele oma suguvõsade küüditamislugusid. Meeleolu on tõsine, kuid mitte lausa matuselik.
Kommentaarid (0)