Maailm

PRESIDENT EI FÄNNA: Uganda popstaar-poliitik sai riigireetmissüüdistuse 

Toimetas Greete Kõrvits, 23. august 2018, 20:38
Võidukas: Bobi Wine (heledas ülikonnas) pärast valimisvõitu 2017. aastalFoto: AP/Scanpix
Uganda valitsuspoliitik ja popstaar Bobi Wine on ühe päeva jooksul nii kohtust pääsenud kui ka otsekohe jälle kinni nabitud. Aastakümneid presidendiametit nautinud Yoweri Museveni suur kriitik ja rahva seas armastatud tegelane usub, et võimuladvik üritab teda vaigistada.

Popmuusik Bobi Wine, kodanikunimega Robert Kyagulanyi muutis 2017. aastal ootamatult karjäärikurssi, lõikas maha rastapatsid, ajas selga ülikonna ning läks poliitikasse. Uganda võimuladviku üllatuseks ületas ta valimistel kauaaegsete poliitikute tulemusi ja jõudis oma regiooni esindajana valitsusse.

Samal teemal

Õigem oleks küll öelda „ehmatas“ võimuladvikut. Riigis, kus umbes kolmveerand elanikkonnast on alla 30aastased, president on ametit nautinud 1986. aastast saati ning rahva rahulolematus poliitilise stagnatsiooniga järjest tõusmas, on Bobi Wine'il on 2021. aasta presidendivalimistel korralik šanss.

BBC kirjutab, et Wine on hea kõnepidaja, oskab suhelda noortega ning kui parlamendis on viimase aasta jooksul tekkinud vabu kohti, on need hõivanud kandidaadid, keda Wine on avalikult toetanud. See kõik ei meeldi tõenäoliselt väga president Musevenile, kes loodab 2021. aastal kuuendat korda järjest ametisse saada. Ettenägelikult lasi ta isegi seadusi muuta, mis seni ei lubanud üle 75aastasel kodanikul presidendiks kandideerida (Museveni on 74).

Eelmisel nädalal toimusid valimised Arua linnas ja selle ümbruses, et valida piirkonnale uus esindaja. Kohal olid oma kandidaate toetamas nii president Museveni kui Bobi Wine. Just Aruas vahistati ootamatult Wine ja veel 30 inimest. Wine'i autojuht tulistati surnuks.

Süüdistuse järgi olevat Wine'i toetajad loopinud presidendi autot kividega ning Wine'i hotellitoast olevat leitud relvi. Wine'ile esitati süüdistus riigireetmises. Paljud välisvaatlejad leiavad, et süüdistused on fabritseeritud.

Neljapäeval vabastas sõjaväekohus Wine'i, olles otsustanud, et relvade ebaseaduslikus omamises ta süüdi ei ole, kuid hoonest väljudes jõudis tema advokaat talle vaid öelda, et ta on uuesti vahistatud. Seekord toimetas politsei Wine'i koos abikaasaga tsiviilkohtu ette. Samal ajal on politsei pitseerinud kinni mitme Uganda opositsioonipoliitiku koduuksed ning vahistanud kaks tuntud poliitikut.

Kargu toel liikuv Wine toimetati ühest kohtumajast kohe teiseFoto: AP/Scanpix

Wine'i vahistamine on riigis vallandanud meeleavaldused ning presidendi pooldajad üritavad maha suruda nii protestijaid, vastaspoliitikuid kui sündmusi kajastavaid ajakirjanikke. Presidendipalee oli sunnitud vabandama, kui internetis hakkas teisipäeval ringlema video sõjaväelastest, kes peksid läbi üht reporterit, kes Wine'i pooldajatest lugu tegi.

Bobi Wine'i advokaadi sõnul on tema kliendi kallal vangistuse ajal füüsilist vägivalda kasutatud ning lisas, et Wine vajab kiiremas korras arstiabi. Kohtusaali kõndis Wine kargu toel.

Uganda võimud ründavad meeleavaldajatFoto: AP/Scanpix

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee