Juhtkiri

Juhtkiri | ERR laseb eesti kirjanduse allavett (11)

Ohtuleht.ee, 23. august 2018, 18:32
Foto: ARNO SAAR
Selle üle, kas Eesti telepublik ootab ja vajab kirjandussaadet või mitte, on vaieldud juba pikka aega. Kõhklustest hoolimata jõudis 2012. aastal ETV ekraanile „Kirjandusministeerium“. Võiks isegi öelda, et enne seda täitis ERR Eesti Rahvusringhäälingu seaduses kõige esimesena väljatoodud eesmärki – eesti keele ja kultuuri arengu toetamine – vaid osaliselt.

Küsimus ei pidanuks olema, kas teleekraanile on kirjandussaadet vaja, vaid millist täpsemalt. Mart Juure juhitud „Kirjandusministeerium“ osutus aga raamatusõprade ja muhedate jutusaadete austajate seas hitiks ja seda mõistmatum on, et uuel hooajal seda enam ei näe.

Miks ei leidnud „Kirjandusministeeriumi“ tegijad ja kultuurisaate „OP“ uuendajad (sügisest läheb eetrisse „OP+“) ühist keelt, et kirjandussaade saaks harjumuspäraselt jätkuda, jääb küllap asjaosaliste endi teada. Paraku jääb televaatajatele, kes on ERRilt selgitusi saatetegijate koosseisude ja teleformaatide muutuste kohta harjunud kuulma suure viivitusega ja nappide kommentaaridena, mulje, et muutusi tehaksegi kohati vaid muutuste endi pärast.

Ajaga kaasas käimine on oluline, ent vaatajail-kuulajail on loomulik ootus, et lõpptulemus saab siis tõepoolest parem. Alati pole nii läinud. Kas kultuurisaate tunniajaseks venitamine ja saatekavas ümbertõstmine õigustab end, kui see toimub „Kirjandusministeeriumist“ loobumise hinnaga?

Ent küsimus pole isegi vaatajaarvudes („Kirjandusministeerium“ on eelmistel aastatel olnud siiski „OP“-seeria vaadatuim saade), sest rahvusringhäälingu eesmärk ei saa olla võimalikult paljudele meeldimine. Kohati hoopis vastupidi – näiteks erivajadustega inimeste elust pajatav „Puutepunkt“, mis kadus ETV ekraanilt rahapuuduse tõttu 2015. aastal, vaevalt oli kellegi jaoks meeldiv või meelelahutuslik vaatamine, ent sellisena äärmiselt vajalik.

Nagu ka siis, tuleb nüüdki kord küsida, et kui rahvusringhääling seda saadet ei tooda, siis kes veel? Samas kui näiteks spordiülekannete ja mitme sisseostetud seriaali puhul sellist küsimust kuidagi ei teki. Mitut rahvusringhäälingu seaduses toodud eesmärki on täitnud näiteks „Kaardimaja“ näitamine?

11 KOMMENTAARI

ä
ätt. 25. august 2018, 07:36
ERR vaevleb siseintriigide käes ja vajab hädasti värsket verd aga nõukogu pole lihtsalt tasemel !
a
anu 24. august 2018, 21:43
Soovitan kuulata intervjuud, mitte midagi ei lasta potist alla, kõik läheb edasi, pealegi, kui palju kirjandussaateid on raadios, miks sellest juttu p...
(loe edasi)
Loe kõiki (11)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee