Repliik

Ministeerium: õpe peab vastama tööturu vajadustele (4)

Ohtuleht.ee, 23. august 2018, 18:23
Foto: MARI LUUD
Milline on haridusministeeriumi nägemus sellest, kas õigusteaduse ja teiste ühiskonnateaduste õpetamine peab jätkuma mitmes Eesti kõrgkoolis samaaegselt nagu on seni olnud?

Aire Koik , haridus- ja teadusministeeriumi konsultant: Igor Gräzini mõtteavaldus, et vaimuvabadus allutatakse ministeeriumile ning haridusministeerium hakkab valitsema ja käskima akadeemilist mõtlemist, on pehmelt öeldes utoopiline.

Tegelikkus on see, et ministeerium peab praegu ülikoolidega läbirääkimisi, et täpsustada õppeasutuste vahelist tööjaotust ja vastutusvaldkondi. See on vajalik selleks, et parandada kõrgharidusõppe vastavust tööturu vajadustele – tuleb vähendada ületootmist seal, kus seda on liiga palju ja suurendada seal, kus ühiskondlik vajadus on selgelt olemas.

Suurt valdkondade ümberjagamist plaanis ei ole. Selge on ka see, et täielik dubleerimise välistamine ei ole vajalik ega võimalik. Küll aga on vajalik ja võimalik vastutusvaldkondi täpsustada.

Ministeerium lähtub läbirääkimistel ülikoolide õppe- ja teadustegevust puudutavatest andmetest, sh vastuvõtu ja katkestamise dünaamikast, kvaliteedihindamiste raportitest, valdkonnalähedase teadus- ja arendustegevuse tasemest, OSKA raportitest jne.

Riigi ja ülikoolide vahel lepitakse vastutusvaldkonnad kokku kolmeks aastaks sõlmitavates halduslepingutes. Esmakordselt tegime seda 2013. aastal. Praegused läbirääkimised kulmineeruvad hiljemalt käesoleva aasta lõpuks, mil tuleb sõlmida uued halduslepingud aastateks 2019-2021.

Vastutusvaldkonnas on kõrgkoolil kohustus tagada kvaliteetne õppe- ja arendustegevus, piisav arv lõpetajaid, samuti piisavas mahus eestikeelset õpet. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee