Maailm

LASTE JA USALDUSE KURITARVITAJAD: pedofiilidest katoliku preestreid leiab igast ilmajaost (10)

Toimetas Greete Kõrvits, 22. august 2018 19:41
Katoliku kirikut raputavad pedofiiliaskandaalid kõikjal maailmasFoto: AFP/Scanpix
Sel kuul lahvatas mahukas pedofiiliaskandaal USA katoliku kirikus, kuid sarnaseid suuri ja võikaid avastusi laste seksuaalsest ärakasutamisest on tegelikult kogu maailmast, vahendab ABC News. Paraku kehtib kõikjal sama muster: kurjategijate kolimine ühest kirikust teise ning skandaalide salajas hoidmine. Teadmatuses koguduseliikmed usaldavad aga pühameest, kes neile kuskilt mujalt saadetud on.

Tšiili

Paavst Franciscus sai omal nahal tunda rahva pahameelt, kui 2018. aasta jaanuaris Tšiili pedofiiliaskandaali laimuks nimetas. Oma viga mõistnud, nõudis paavst põhjalikku uuringut ning selguski, et Tšiili kõrgemad vaimulikud olid aastaid pedofiilpreestrite tegusid varjanud ja kinni mätsinud. Politsei uurib preestrite kuritegusid jätkuvalt ning see võib peagi viia ka Santiago peapiiskopi ametist eemaldamiseni.

Austraalia

Mitu aastat kestnud detektiivitöö järel oli Austraalia valitsuse laual raport hirmuäratavate numbritega: vahemikus 1980-2015 pilastasid ja kuritarvitasid preestrid enam kui tuhandest katoliku kirikust ja organisatsioonist kokku 4400 ohvrit.

Prantsusmaa

Samal teemal

Philippe Barbarin, üks prantsuse mõjukaimaid kardinale, ootab praegu kohtuistungit seoses pedofiil Bernard Preynat' tegevuse varjamisega. Ühe tunnistaja sõnul võttis Barbarin temaga ühendust ja ütles, et preester Preynat'd tuleb lastest eemal hoida, kuid igal võimalusel peab vältima skandaali ja asja avalikkuse ette jõudmist.

Iirimaa

Iiri katoliku kirik saatis oma pedofiilpreestreid ka mujale maailma, näiteks USAsse ja Austraaliasse. Jälgede segamiseks kurjategijate kolimine ühest kirikust teise ja nii iga natukese aja tagant on paraku olnud üks kiriku viise laste väärkohtlemist varjata. 1997. aastal süüdistasid iiri uurijad Vatikani ennast varjamispoliitika edendamises, kui Püha Tool nendega koostööd tegemast keeldus. Iirimaal on pedofiilpreestrite ohvriks langenud kümneid tuhandeid lapsi.

Vatikan

Samal teemal

14.08.2018
Vatikan kubiseb saladustest ja skandaalidest
14.08.2018
Pedofiilpreestrite paljastamine jätkub: Saksamaal kuritarvitasid pühamehed tuhandeid lapsi
06.08.2018
Lätis vahistati puudega mehe vägistamises kahtlustatuna katoliku preester
27.07.2018
SÜÜDISTUS: paavst Franciscus mätsis kinni kardinali seksilood