Saudi naised kuningas Salmani kujutava plakati eesFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 22. august 2018 16:34
Saudi Araabia riigiprokurör taotleb viiele poliitilisele vangile surmanuhtlust. Nende seas on riigi tuntud naisaktivist Israa al-Ghomgham. Kui surmanuhtlus täide viiakse, sillutab see veelgi teed järgmistele poliitilistele mõrvadele.

Inimõigusorganisatsioon Human Rights Watch (HRW) andis oma veebilehel teada, et saudi aktivistid seisavad riigi terrorismitribunali ees. Seda kõigest oma rahumeelse ja vägivallatu protestitegevuse eest. Kokku on süüdistatavaid kuus, neist viiele taotleb prokurör surmanuhtlust.

Saudi Araabia riigiprokurör allub otseselt kuningas Salmanile. HRW lisas nimekirja erinevatest süüdistustest, lisades, et paljud neist ei kuuluks õigusriigis üldse kuritegude hulka. Näiteks „režiimivaenulike loosungite hõikamine“, „avaliku arvamuse ülesärritamine“, „protestide filmimine ning sotsiaalmeediasse üleslaadimine“ ja „meeleavaldajate moraalne toetamine“.

Kohus peaks algama 28. oktoobril, kinnipeetud on vangis istunud juba kaks aastat. Juristi pole neile lubatud, vägivallategudes neid süüdistatud pole, mis teeb kogu olukorra HRWi esindaja sõnul veelgi grotesksemaks. Mõned väljaanded kirjutavad, et al-Ghomghamit ja tema kaasamõtlejaid ootaks surm pea maharaiumise läbi.

Israa al-Ghomgham on šiia moslem, kes võttis osa ning salvestas 2011. aasta šiiitide proteste. Sunni moslemi enamusega Saudi Araabias on šiiade tagakiusamine igapäevane poliitiline reaalsus.

Kümme aastat tegutsenud nn terrorikohus tegeleb aga terroristide üle kohtupidamise asemel sageli rahumeelsete meeleavaldajate süüdi - ja surma - mõistmisega. Ausast kohtupidamisest on selles kohtus asi kaugel. 2016. aastal korraldas terrorikohus ühe riigi ajaloo suurimaid massihukkamise, milles surmati 47 meest. Israa al-Ghomgham oleks esimene naine, kelle kohus surmale määrab ning see võib seada pretsedendi ka kõigi teiste naisõiguslaste või naissoost vähemusaktivistide poliitiliseks mõrvamiseks.

Samal teemal

Kommentaarid  (13)

26. august 2018 19:56
Miks USA ei vii nn demokraatiat sinna riiki kuhu seda päriselt vaja on vaid tungib riikidesse kus oli palju vabam ühiskond kui Saudi Araabias.
kolla 23. august 2018 08:45
Kui Eestis tekiks mõni meeste õiguste eest seisja siis meie vahvad feministid tahaksid ta ka jalust koristada.
23. august 2018 11:03
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS