Foto: Pixabay
Imeline Ajalugu 22. august 2018 21:16
Viikingikuningas ei julgenud kunagi aega maha võtta, et lihtsalt puhata. Juba enne koidikut oli ta üleval, et meelitada ülikuid, planeerida röövretki ja premeerida oma liitlasi, kes teda võimul hoidsid. Magama sai kuningas alles kaua pärast päikese­loojangut. Kui valitseja ei suutnud rahvale jõukust tagada, oli rivaal valmis talle kohe noa selga lööma.

Viikingikuningas Svend Harkhabe tõstis oma joogisarve ja ütles toosti. Tema ümber oli sel 987. aastal Jellingi kuningakotta kogunenud palju ülikuid. Enne, kui Svend sarve tühjendas ja maha istus, kuulutas ta, et läheb kolme aasta jooksul oma väega üle mere Inglismaale.

Svend Harkhabeme teadaanne alustas viikingiajas uut peatükki, mil valitsejad laiendasid nii oma võimu kui ka riigipiire. Kui seni oli kuningas kontrollinud ainult koduriiki ja käinud Euroopas röövretkedel, siis nüüd oli iga valitseja sihiks vallutada võimalikult suur kuningriik.

See ambitsioon täitus Svendi poja Knud Suurega, kes 1028. aastal valitses impeeriumit, mis hõlmas Taanit, Norrat ja Inglismaad ning osaliselt ka Šotimaad ja Rootsit.

Nii võimsa riigi ühendamiseks pidid kuningal olema head diplomaatilised oskused, lojaalne sõjavägi ja piisavalt suur varandus, millega liitlasi osta.

Ammu enne seda, kui Põhjamaades kujunesid välja tänapäevased kolm kuningriiki, oli see jagatud paljudeks väikeriikideks, mida juhtisid suurnikud, pealikud ja väikekuningad.

Varase viikingiühiskonna põhjakihi moodustasid träälid, kes pidid töötama vabade talupoegade heaks. Talupoegadest kõrgemal olid suurnikud – jarlid –, kes olid varakad ja kel oli palju maad. Sissetulek võimaldas neil varustada sõjaväge, mida sai kasutada veel suuremate maa-alade vallutamiseks.

Talupoegadelt nõuti sageli jarli väega ühinemist ning enamasti olid nad selle korraga üsna rahul. Suurnikud pakkusid talupoegadele vastutasuks kaitset ringihulkuvate röövlite ja ründavate vaenlaste eest.

Ajaloolaste sõnul olid viikingiaja kuningad pärit ilmselt suurnike hulgast, kuid kuningatiitlit ei pärinud ilmtingimata vanim poeg.

Kui kuningas suri ja tuli valida uus, oli tema järeltulijaks tavaliselt meessoost sugulane. Kandidaati ei valitud siiski ainult põlvnemise järgi – elutähtsad olid ka tema oskused.

Kommentaarid  (4)

Ajaloos 24. august 2018 19:40
Need olid jah Euroopa vallutajad, kuni põhja ameerika ja kaspia mereni. Kiiev mis pidi vallutuskindel linn, langes Viikingite läbi ja samuti ka Konstantinoopol! Enamus nende tegevus ei olnud röövimine. Sest kuna nad tegelesid karusnaha äriga, kivimite valmistamisega ja ka keraamiku toodanguga. Nad käisid Idaslaavidel nn (Russid) ja Turkidel nendega kauplemas. Soola Vürtside vastu... sellajal oli see kullahind terves Euroopas! Hispaania ja siis langes veel muid linnuseid Prantsusmaal, Itaalias ja ka Marokos! Araablasi langes 12,045 kõigest 210 viikingi läbi Hispaanias ja Marokos! Enamus nad olid Punapead ja Blondipäised viikingid!
villem 24. august 2018 12:06
hoopis ülikud pidid viikingu kuningaga hästi läbi saama ,sest muidu löödi neil pea otsast ja elamine rööviti paljaks.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS