Eesti uudised

Riigikogus hakatakse jälle arutama saadikute lahkumishüvitise vähendamist (17)

Ohtuleht.ee, 22. august 2018, 12:13
Andres Herkel.Foto: Alar Truu
Vabaerakonna riigikogu fraktsioon esitas teisipäeval riigikogule riigikogu liikme staatuse seaduse eelnõu, millega soovitakse vähendada saadiku niinimetatud mandaadist vabatahtliku loobumise kompensatsioon kolme kuu ametipalgalt ühe kuu palgale. Samuti piiratakse selle saamise võimalust nii, et ka väikese kompensatsiooni saamiseks peab olema saadik töötanud Toompeal vähemalt kaks aastat.

Vabaerakonna fraktsiooni esimehe Andres Herkeli sõnul on riigikogu praeguses koosseisus saadikute ametist lahkumine epideemiline. „See puudutab kõiki suuri erakondi. Võetakse vastu kolme kuu kompensatsioon ja asutakse mõnda muusse, tihti poliitilise sinekuurina omandatud ametisse,“ rääkis Herkel.

Samal teemal

Vabaerakonna hinnangul astutakse eelnõuga konkreetne samm riigikogu usaldusväärsuse ja autoriteedi taastamiseks. Eelnõu keskendub ühele alusetule privileegile.

Herkeli sõnul ei haaku kehtiv lahkumishüvitiste määramise kord avaliku teenistuse seaduse ega ka töölepingu seaduse alusel tekkinud töösuhetega. Ametnikud ega erasektori töötajad ei saa nautida samasugust õigust, kui nad otsustavad omal soovil töölt lahkuda. „Töötukassa võimaldab saada oma osa töötukindlustusest, kuid tööandja ei maksa kolme palga ulatuses hüvitist pärast üheaastast töötamist. See on terav ja põhjendamatu ebavõrdsus saadiku ja lihtkodaniku vahel, mis tuleb lõpetada,“ on Herkel veendunud.

Kaks aastat tagasi tuli Vabaerakond välja samasuguse algatusega, kuid toona algatus kõlapinda ei leidnud. „Praegu on see puhtalt ajendatud sellest, et kui kevadised istungid olid lõppenud ja riigikogu liikmed on järjest-järjest lahkunud ning võtnud vastu hulk kõrgepalgalisi töökohti, pidasime me vajalikuks [eelnõud] uuesti meele tuletada,“ selgitas Herkel. „Eelnõuga ei pruugi minna muud moodi minna [kui kaks aastat tagasi], aga see teema oli [kevadel] akuutselt terav.“

Viimane suurem lahkumislaine toimus 2018. aasta suve hakul, kui lahkusid Martin Repinski Keskerakonnast ning Deniss Boroditš ja Eerik-Niiles Kross Reformierakonnast.

17 KOMMENTAARI

a
ain 22. august 2018, 18:18
riigikogu 21 liikmeliseks ja igasugune kuluhüvitis ja lahkumishüvitis nulli..ka palk 4 miinimumi..
s
Sarvik 22. august 2018, 16:00
Vabakad kus te siiani olite.Kui tool läheb istmiku all kõrbema siis hakkate alles häält tegema.Ükskõik mida te ka ei luba loodan ,et inimestel on ikka niipalju mõistust,et teid enam mitte näha riigikogus.
Loe kõiki (17)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee