(Alar Truu)

Kas õigem on rääkida Eesti taasiseseisvumisest või Eesti iseseisvuse taastamisest? Kas on üldse vahet? Miks?

Urmas Sutrop, keeleteadlane: Taasiseseisvumine ja taasiseseisvumispäev on täiesti korrektsed. Nii on kirjas ka ÕS-is. Mõnele need sõnad ei meeldi, sest oma ajal kaaperdas 20. augusti ja need sõnad Edgar Savisaar. Seetõttu kutsuti veel hiljaaegu 20. augustit irooniliselt ka edgaripäevaks. Nüüdseks on taasiseseisvuspäev küll Edgari taagast vabanenud ja seda võib rahumeeli iga ilmavaatega kasutada. Eesti iseseisvuse taastamine ja Eesti iseseisvuse taastamise päev on pidulikumad kui argisemad ja lohisevamad taasiseseisvumine ja taasiseseisvumispäev.

20. augusti nimetamisega meil enam probleeme ei ole. Taasiseseisvumispäev on kogu rahva pidupäev. Probleemid on aga siis, kui riiklike tähtpäevade puhul räägitakse aastapäevast. Aastapäevast või täpsemini sünniaastapäevast räägime surnud inimese puhul. Eesti Vabariigi 100. sünniaastapäev on kohatu, sest meie riik ei ole surnud. Rääkida tuleb ikka Eesti Vabariigi 100. sünnipäevast. Samuti on kohatu rääkida taasiseseisvumise aastapäevast. Tuleb ikka ütelda, et möödus 25, 27, 30 aastat meie taasiseseisvumisest.

Jaga artiklit

11 kommentaari

E
Eesti  /   07:22, 23. aug 2018
taasiseseisvumine seisab alles ees, siis kui saame taas lahti liiduvabariigi seisundist. Eesti oli õiguslikult iseseisev 1918...2004, seega ei saanud iseseisvus katkeda 1940.a. Seiskus vaid de facto iseseisvus, kuni 1991.a saime seda jätkata. Seega 20.08.1991. jätkus hoopis de facto iseseisvus. Just nimelt jätkus, sest taastatakse ametlikult lõpetatut. Lõppes aga meie iseseivus ametlikult tänu 2/3-le rahvast, kes 2003.a rahvahääletusel otsustas, et Eesti põhiseadus allub edaspidi EL-i käskudele-keeldudele. Selliseid asju peaks ka keeleteadlane Sutorp teada. Rääkimata teistest, kes rahvale vigast päevanimetust kaela määrivad.
X
xx  /   17:14, 22. aug 2018
Üks on passiivne, teine aktiivne. Esimesel juhul tuli iseseisvus lihtsalt kätte, teisel puhul oli selleks aktiivne tegevus.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis