Eesti uudised

VIDEO | Ene Ergma: olen kadedusest lõhki minemas, kui mõtlen, millised võimalused on praegu Eesti noortel

Ohtuleht.ee, 22. august 2018 11:25

11 KOMMENTAARI

v
otav bobulist/ 22. september 2018 12:50
võimalusi on niivõrd palju, et mitte ühtegi ei tulnud parasjagu meelde?
e
elamispind/ 23. august 2018 21:22
o
oo/ 23. august 2018 06:47
Mis Eestil sellest kasu? Riigikogulase mõte peaks käima ikka enne Eestist läbi kui noorte võimalustest rõõmu tunda.
v
22. august 2018 22:13
võimalus siit jalga lasta?see on tõesti võrreldes nõukaajaga olemas.
a
ain/ 22. august 2018 18:24
vanad ja targad on kommunistid..
e
Eesti riik on haige ja vigane/ 22. august 2018 16:02
m
mitmegi/ 22. august 2018 15:41
koha pealt on ju õigus nii väita. Mul ei olnud võimalik minna piiri taha õppima, muidu kui ainult teatava asutuse heakskiidul ja talle teenuseid osutades. Sama võimalus/võimatus kehtis lääne poole reisima minnes. Samas oli minu noorusaeg küll selline, millist praeguse vastu eriti ei vahetaks. Piiramatu võimalus tegeleda millega ise tahad. Kusjuures see, mis sul seljas või jalas oli ei omanud tähtsust. Alkoholi polnud vähemalt mina enne 18-ndat eluaastat proovinud. Naljakas ju! Kuna minu vanemad olid vaesed, siis elasin eelkooliealisena põhiliselt maal vanaema juures. Toit oli kodune ja korralik. Ülekaalu ja allergiaid ei ole senini. Peale viiendat klassi läksin MHG-sse. Õppisin inglise keelt. Umbes 8 aastat hiljem küsiti, et kas Sul seda keelt vaja ka on läinud ja pidin kurvalt tõdema, et ei. Tänasel päeval on mul seda vägagi vaja ja olen õnnelik, et mind millalgi seda õppima suunati. Aga jah,tänaseid noori olen vahel kadestanud ja vahel nende pärast ka muret tundnud. Eriti sellepärast, et riigil ei ole selget teadmist, milliseid spetsialiste neil vaja on. Õpetatakse midagi selleks, et teatud inimesi mitte lahti lasta. Riik ei korralda haridust. Ei ole riiklikku tuge erialadele, kuhu oleks inimesi juurde vaja: IT, projekteerijad. Ka nt silmapaistvalt heade tulemustega arstitudengitele võiks olla residentuuri koht ja riiklik toetus Eestis. Selle asemel õpetatakse meil erialasid, mida õpetatavas mahus kindlasti vaja ei lähegi. Kutsekoolid on täitsa ära unustatud. Ma saan aru küll, et kui noor inimene tahab filosoofiat õppida, siis peab ta seda saama. Aga talle tuleks selgitada, et see haridus reeglina leiba lauale ei too. See võib olla sulle hobi. Õpi, kui meeldib, aga õpi ka midagi muud. Minu kadunud kaasa ütles, et kui vanaks saan, siis hakkan filosofeerima. Kahjuks ta ei saanudki nii vanaks, et filosofeerima hakata. Väga vähe on neid noori, kes tõepoolest teavad juba kooli lõpetades, mida nad tahavad elult. Enamus hakkab alles siis otsima. Kui nõuka ajal see otsimine oli suhteliselt muretu lapsepõlve pikendamine, siis praegu võid sa ju ka ülikoolis lillutada, aga mis edasi saab? Kui kaua lapsevanemad Sind ikka toetada jõuavad? Arvestades seda, et nõuka ajal olid kõik enam-vähem võrdselt tasustatud ja tudengid said stippi, kui vähegi viitsisid õppida, siis oli kohanemiseks eluga märksa pikem aeg, kui praegu. Ebakindlus, mis majanduses valitseb, muudab ebakindlaks kõik. Eriti keeruline on töö leidmine pärast lõpetamist. Meid suunati küll sunniviisiliselt kuhugi, aga see aeg ei olnud kuigi pikk ja sul oli töökoht kindlustatud. Praegu on meil haritud noori maa ja ilm, aga tööd neile ei ole. Riigi tasemel tuleks selgeks teha, millist kõrgharidust meil hinnatakse. Ei ole ju hea, kui noored Eestist minema jooksevad. Vanad ja targad poliitikud peaksid oskama selle probleemi ju lahendada.
l
lia/ 22. august 2018 17:12
Ilmselt on ununenud need sovjetiajad, mil ülikooli õppima sai ainult sobiva ankeedi olemasolul. Mõnigi haritud inimene on sel teemal kirjutanud. Migrandipumbad ja rahvastiku koosseisu drastiline muutus. Tänapäeval vasakpoolsed jätkavad seda ja soovivad rahvusi üldse kaotada. Jah, eelmine režiimi ajal oli ka võimalik elada, aga midagi nii õndsat seal kah polnud. Liigset propagandat pole mõtet teha. Elu on keerulisem. Ergma ajab aga populistlikku jama.
ä
ätt./ 23. august 2018 08:12
"Ilmselt on ununenud need sovjetiajad, mil ülikooli õppima sai ainult sobiva ankeedi olemasolul"lia maga kaineks ja ära räägi kellegi teise jutte,kuula neid kes sellel ajal ise elasid,õppisid jne.
Keegi ei igatse tagasi seda riigikorda aga paljud eluliselt tähtsad asjad olid siis paremini paigas.
Ergma vaatab oma kellatornist mis on nats liiga kõrgel,et näha mis allpool pilvi toimub.Mina küll tänapäeva noori ei kadesta-tunduvalt raskem on neil elus läbi lüüa kui meil 50-60 aastat tagasi.
p
pane vitsad peale/ 22. august 2018 14:00
See on hea, et lastel ja lastelastel vanadest suuremad valikud on.

o
olime purgis,/ 22. august 2018 12:21
ja nüüd omad keevitasid purgile mitteavatava kaane peale.