Eesti uudised

Uuring: inimeste unerežiimile on kasulikum aastaringne suveaeg (63)

Ohtuleht.ee, 22. august 2018 08:41
Foto: PantherMedia/Scanpix
Viimastel nädalatel on tekitanud palju arutelusid küsimus, kas Eesti peaks pärast kellakeeramise lõpetamist jääma püsivalt suve- või talveajale. Kuna inimene magab kõige paremini pimedas, kasutas Statistikaamet ajakasutuse uuringu tulemusi, et selgitada välja, kui palju uneaega langeks ühel või teisel juhul pimedale ajale, kirjutab Statistikaameti blogi.

Viimati toimus ajakasutuse uuring 2010. aastal. Uuringutulemustest selgub, et 10aastastest ja vanematest inimestest suurem osa (üle 66%) magab tööpäeva hommikuti vähemalt kella 7:00-ni, laupäeval 7:30-ni ja pühapäeval 8:00-ni. Magamaminekuajad varieeruvad 23:00-st 24:00-ni. Võrdluseks vaadati päikesetõusu ja -loojangu kellaaegasid Eestimaa südames Paides, kui elaksime suve- ja talveajas, ainult suve- või ainult talveajas. 

Samal teemal

Suveajal kõige pikemal päeval tõuseb päike Paides kell 4:05 ja loojub 22:34, talveaja järgi oleks kellaajad 3:05 ja 21:34. Talvisel pööripäeval on päikesetõus talveajal 9:09 ja -loojang 15:23, suveaja järgi 10:09 ja 16:23.

Selgub, et perioodil oktoobrist märtsini langeb enamik uneaega pimedale ajale sõltumata sellest, kas elame suve- või talveajas. Kevadel ja suvel sõltub aga uneaja pikkus pärast päikesetõusu oluliselt sellest, kas meil on talve- või suveaeg. Augusti keskpaigas magaksime talveaja puhul tööpäeva hommikul ligi 2,5 tundi valgel ajal ja õhtul oleks tunni võrra vähem aega väljas harrastustega tegeleda.

Seega oleks inimeste unerežiimile kasulikum aastaringne suveaeg, sest siis jääb rohkem unetunde pimedale ajale.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee