Eesti uudised

Uuring: inimeste unerežiimile on kasulikum aastaringne suveaeg

Ohtuleht.ee, 22. august 2018 08:41

63 KOMMENTAARI

a
Arvi./ 17. oktoober 2018 16:35
Huvitav,kelle arvamust arvestab Statistikaamet, et suveaja soovijaid on enamus, kui ta ei ole enamuselt seda küsinudki? Kas Eesti Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees härra Toomas Vitsut ei teagi, et on olemas ajavööndid ja vööndiaeg, mida keegi ei saa muuta, sest Maakera pöörlemist ei ole võimalik muuta ka Euroopa Komisjoni president härra Jean-Claude Junkeril, kes soovitab Euroopas jääda aastaringsele suveajale. Nii siis on olemas üks ja ainus vööndiaeg, mis kehtib kogu maakeral. Puudub suvevööndiaeg! Ka päikesekellad näitavad päikeseaega, s.o. vööndiaega ja neid kellasid ei saa ju ometi suveajale keerata. Kui keegi soovib oma ööpäevaringset ajaarvestust muuta, siis selleks on ju kõigil võimalus alustada oma päeva kas tund, kaks või kolm tundi varem ja sellega oma valget aega kasutada nagu soovib. Selleks ei pea kehtestama ei suve ega talveaega. Nii lihtne see ongi!
t
teadja./ 23. august 2018 02:11
Suveaeg on eestile parem. Ega siis talveajal olles inimesed ei låhe tunnijagu varem magama, kui suveajal olles. Teisalt talveajal olles v6ib t88aja algus nihkuda tunniv6rra varasemaks, et såilitada inimestel tund 6htust valget aega ja påikese soojust. Pysivale talveajale jåådes me magame tegelikult våhem, v6ttes arvesse seda, et t88aja algus v6ib minna kella 8.ksalt- kella 7.mele, v6i kella 7.melt-kella 6.ele. Inimene ei låhe talveajal elades tavaliselt tunniv6rra varem magama, kui suveajal olles, isegi kui t88aja algus lykatakse kella 8.ksalt-kella 7.mele
s
suveaeg, jeee/ 22. august 2018 18:03
i
Irf/ 22. august 2018 16:45
Ega aastaringne suvi ka mööda kylgi maha ei jookseks.
n
nonii/ 22. august 2018 14:26
nojah kust see tarkus siis nüüd välja tuli?? ennem propageeriti seda pimedat talveaega. krt nad ei tea ise ka, mis see hea on. aga selge on see, et pimedus tekitab masendust ja depressiooni ja haigusi, milleks meile seda.
ö
Öökull/ 22. august 2018 14:25
Lõokestele kindlasti. Aga teistele?
a
Ants Tutt/ 22. august 2018 14:02
Uurida võib kõike ja uuringuid võib teha nii kuidas tulemust tahetakse. Mõni aeg tagasi lugesin, et on tehtud uuring, millest selgus üllatav tõsiasi - inimesed, kellel üks jalg on pikem, on teine jalg lühem.
See jahumine kella krudimise ümber tuleks ära lõpetada. Kama kakkonen, kas suve- või talveaeg, peaasi, et enam ei krudita.
k
kunn/ 22. august 2018 13:56
Nn vööndiaeg ei sobi enam tänapäeval, sest me ei ärka nagu vanasti kl 6 hommikul, et lauta tööle minna. Meil hakkab töö enamasti kl 8-9, paljudes kohtades ka kl 10 hommikul.
Isegi praegu suveajal läheb õhtul kl 9 paiku pimedaks. Talveajal läheks praegu juba kl 8 õhtul pimedaks ja see oleks ülemõistuse vara.
Sobib jääda ainult suveajale või jätkata kellakeeramist nagu siiani.
Ei mingit talveaega. Tahaks õhtul pärast tööd veel valget aega nautida, mitte kottpimedas istuda.
Samuti on õhtuti kl 5-7 ajal liiklus väga tihe ja valges oleks liiklusõnnetusi palju vähem.

j
JKHM/ 22. august 2018 13:17
Minge 8 tööle ja 16 koju ja ei ole mingit suveaega vaja. Varajast tõusmist kardetakse, sest kardetakse vara magamaminekut. telesaated, kontserdid ja peod algavad järjest hiljem ja siis aitabki kellakeeramine järjest hilisemaks.
Mina, vana öökulli-tüüp sain kuumaga (päeval ei jõua tööd teha) kell 5 liikuma ja 21 magama. Ei usu, et teised viletsamad on.
t
töötegija/ 22. august 2018 13:50
See pole kahjuks töötaja valida, mis kell tööle tulla. Mulle vbla meeldiks ka kell 5 alustada ja kell 15 koju minna, aga kui ülejäänud asutus alustab kell 8, siis pole midagi "juurutada" siin omaette.
s
Saage üle/ 22. august 2018 12:23
Olgu see aeg milline tahes, eesti inimene vingub ja viriseb ikka, ei saa kohe kuidagi virisemata.Ja miks küll igale asja poogitakse külge seda Moskva aega, 27 aasta on juba Eesti riiki ja ikka veel "moskva aeg",saage sellest ükskord üle ja elage oma riigis rahulikult.Ega äkki sellepärast ongi meie riigis paljud asja nii ligadi ja logadi, et palju auru läheb vingumise ja virisemise peale?
t
Tõnu Anton/ 22. august 2018 12:23
Üks jahumine ja targutamine käib. Ei taheta vist tunnistada, et nõukogude komissarid olid omal ajal ikka targad mehed küll, kui kehtestasid Nõukogude Liidus nn dekreediaja. Dekreediga kehtestati kogu Nõukogude Liidus aeg, kus kell oli nihutatud vööndiajast ühe tunni võrra ettepoole. See oli see aeg, mida praegu nimetatakse Euroopas suveajaks ja see kehtis ühtemoodi aasta ringi. Iseseisvuse taastamisest alates on targutatud, küll et jätame kellad rahule ja me ei kehtesta suveaega ja siis jälle, et käime koos Euroopaga ja kehtestame. Keerame kelli ja ei keera! Üks mõttetu mula ja iseenese tähtsaks tegemine. Vene teadlased ütlesid juba üle 70 aasta tagasi, milline kellaaeg inimeste elule ja tervisele kõige paremini sobib ja ütlesid seda komissaridele. Kehtestati dekreediaeg. Nüüd jõutakse sinnasamasse. Kõik on kole targad ja teinud suure teene Eesti rahvale. No lõpetage see jauramine ükskord ära...!
m
MANNY/ 22. august 2018 12:03
v
22. august 2018 15:29
j
Julius/ 22. august 2018 11:49
Kui vööndiaeg kehtestataks, mida siin paljud tava-kõikehalvustajad soovivad, küll oleks siis palju kommentaare pideva suveaja poolt!!
k
Kas inimesele/ 22. august 2018 12:11
on mingi seadus külge kruvitud, et peab nimelt kl. 8 tööle minema? Nihuta kella, kuidas tahad, loodus paneb ärkamise-uinumise ise paika. Inimene leiutas kella, et siis ise selle kella ori olla.
k
Kui kell rahule jätta,/ 22. august 2018 12:24
peaksime vööndiajale minema. Pole olemas mingit talve ega suveaega.
h
Huvitav?/ 22. august 2018 11:39
MILLEKS SEE VÖÖNDIAEG SIIS ON, kui on vaja sellest erinev aega kehtestada.
e
enrik/ 22. august 2018 11:28
Õnn tuli meie õuele, au kolhoosi korrale! - laulab käesolev 'uurimus'. Sest uurimuse põhjal tuli 1940-l Eestis vägivaldselt kehtestatud aastaringne Moskva aeg rahva tervisele ju kasuks. Enne Moskvaga samasse ajavööndisse astumist ei osanud eestlased nagu õieti eladagi? Virelesid suvel pikkade pimedate õhtute käes ja hommikuti vähkresid 4 tundi voodis, päike kõrgelt p peale paistmas? Vabandage, ent see teooria on jama! Inimesed läksid vööndiajas lihtsalt tunnike varem magama ja tõusid tund varem üles. See nõuab vaid ÜHEKORDSET ümberõppimist ja muidugi üldrahvalikku aktsiooni alustada tööpäevaga koolides, asutustes ja ühistranspordis tund aega varem. Teine oluline liigutus on harjuda varem (kl. 22-e paiku) magama heitma. Keegi tuttav väitis, et see olla võimatu, kuna eestlased pole enam maarahvas ja kogu elu käib kella, mitte tegeliku päikeserütmi järgi nagu talus. Mina aga näen (ja seda ei saa ümber lükata), et eestlaste kl. 23-24 magamamineku kujundas eelkõige nõukaajal sündinud televisioon oma õhtuste uudistesaadete ja mängufilmidega. Tava minna magama alles kl. 23 (24) on seega Moskva ajavööndist (okupatsiooniajast) sissejuurdunud/juurutatud, mitte loodusseadustest johtuv paratamatus. Loodusseaduste järgi loetakse siiski keskööks ööpäeva pimedaimat aega (kl. 24.00) ja keskpäevaks valgeimat aega (kl. 12). Äkki püüaks seda rahvusena mõista ja käituda loodusseadusi arvestavalt, mitte üritada jõgesid tagurpidi voolama panna ja musta valgeks nimetada nagu Stalin oma arrogantsuses taotles?
1
11:28 Aga tänapäeval/ 22. august 2018 11:56
on kõik see, mis enne olnud ju meie mitšurinlaste avastused. Ja iga nurgataga on oma teadusetegijad, neid jätkub ju siia oi kui palju, kes nagu rauda raiuvad-ainult mina tean. Loodusseadustega pole 21. sajandil enam midagi teha, aeg olla edasi läinud, aga ei tea, kuhu ta siis läks, see aeg? Kummalisel kombel eksisteerib ikka kogu maailmas öö ja päev, pole suutnud sajandid seda olematuks teha. Mõne arvates on küll maakerast pannkook saanud aga eks imelikke ole ka kõik sajandid oma turjal kandnud. Kell on vahend, mille järele elu kulgeb ja seda kulgemist ei peagi kellegi suvajärele siia-sinna kruttima. Ja jumala eest, võtta suhu veel sõna RAHVUS, see on päris lubamatu, kohe oled rassist.Saime seda alles hiljuti tunda TH ja arvamusliidritelt nii, et vähe pole.
p
Priit/ 22. august 2018 11:27
Suht mind huvitab tõesti see tund ees või taga. Olen kellakeeramise vastu, kuna jõle tüütu on seina pealt erinevad kellad alla tirida ja siis kruvida nad õigeks, siis säti seal et see minuti osuti oleks ikka õigesti. Täielik jama. Need talve- ja suveajad mind ei huvita, peaasi, et oleks koguaeg üks aeg, olgu see siis talve- või suveaeg, mul kama nagu. Ma vinguks siis, kui kella peaks keerama mitte tund vaid 4 tundi ette või taha !

a
arvamus/ 22. august 2018 10:58
Talvel läheb siis kell 11.00 valgeks, osad tõusevad vara, teistel meeldib hommikul magada, selle regulaatoriks ongi vööndiaeg, mitte näiteks vara tõusev ametnik, keerakse parem 4 tundi kella ette, saate pimedas töötada ja valgeks koju.
u
unemüts/ 22. august 2018 11:32
Mul väga meeldib hommikuti magada ja magan kah, aga ma raudselt olen suveaja poolt.
m
22. august 2018 11:41
mis häda sul on nüüd, kas ei saa hommikul magada või õhtul liiga valge
p
pohlad aegadest/ 22. august 2018 10:54
Peaasi, et poleks enam kellade keeramist ja et meil oleks sama aeg Soome ja Lätiga.
q
Qwert/ 22. august 2018 11:20
Ma arvan ka, et kõige tähtsam on see, et kellasid enam ei keerataks.
k
Kellasid/ 22. august 2018 12:16
võib ainult taha keerata. Muud moodi kruttida, valus hakkab.
s
22. august 2018 23:02
see mis aeg Soomes on ,on küll täiesti ükskõik...
p
pragma/ 22. august 2018 10:45
kella edasi-tagasi loksutamisest veel tobedam on võõndiajast erineva aja kehtestamine.
inimesed, m is teil viga on? mis vahet seal on mida kell ärgates näitab?
muutke siis tööpäeva algusaega, kui muidu ei sobi. kui raske see saab olla?
mina kehtestaks üle m aailma ainult ühe aja - UTC. ja ärkad siis kui päike tõuseb - nii lihtne see ongi.
e
..../ 22. august 2018 10:44
ei ole ei suve- ega talveaega! On vööndiaeg, mis arvestatud enamvähem selle järgi, et (ligi) kl.12 on päike kõige kõrgemal. See, et meil ei suudeta tööd normaalselt korraldada, ei ole miskipärast statistika-ameti huviorbiidis. Kui elasime veel Moskva ajas ja suvel sai kooliplikana tööl käidud, ilmus juuni esimesel poolel stendile direktori käskkiri, mille alusel algas teatud juunikuisest kuupäevast tööpäev tund varem (ja ka vastavalt lõppes) ning selline töökorraldus kestis augusti teise pooleni (mitte märtsi lõpust oktoobri lõpuni!). Tuttav soomlane alustas reaalajas veelgi tund varem oma tööpäeva. Tööaja reguleerimine ei ole raketiteadus ja saadi sellega hakkama isegi (kodu)arvutite-eelsel ajal, liiklusvahendite sõiduplaane muudetakse niigi korduvalt läbi aasta, kellakruttimistele vaatamata. Numbriliselt algasid omal ajal näiteks koolipäevad kl.8 (Moskva aeg!) ja poed olid enamasti kl.13-14 kinni, sest oli - lõuna, pühapäeviti oli toidupoe lahtiolekuaeg kuni kl.14. Numbrid! Mulle ei meeldi näiteks talvine karm pakane - nii et võiks reguleerida siis ka talvetemperatuuri, detsembrist aprillini võiks meil kehtida 10 astet kõrgem temperatuur, see muudaks -20 pakasest karmima külma haruldaseks ja oleks seega sama loogika järgi oluliselt kergem taluda ning kulutaks vähem ressursse! Ah et absurd? Kuid saamatu töökorralduse tõttu kellaga mängimine seda ei ole?
t
Tsehhist/ 22. august 2018 11:42
Kesk-Euroopas inimesed askeldavad juba kl 6 hommikul
j
jätame siis sügisel keeramata ja asi korras/ 22. august 2018 10:44
ei taha ka seda, et sügisel keerame ja suvel ei keera. see on jama. siis on suveõhtud nii pimedad.
suveaega peame jääma ja asi tahe.
s
statistika/ 22. august 2018 10:36
võiks küll siin mitte targutada. See bioloogiline kell on ikkagi tervisevaldkonna teema mitte tabelitega exeldajate valdkond. Uuring on tühipaljas mull. Olen ka mkõnes uuringus osalenud,aga alati läheb meelest ära, päev enne tähtaega siis viskan suvaliselt 10 min jooksul valmis. Uskuge jah seda uuringu asja, seda pole keegi kunagi tõsiselt võtnud. Vaatad lakke ja viskad nõutud aruande valmis. Tohutu teaduslik alus see asi nüüd küll millelegi ei ole.
t
tom/ 22. august 2018 10:42
Kuidas saab vastu vaielda mustvalgetele andmetele mis näitavad enamuse bioloogilise kella valikut?
p
Parim suveaeg/ 22. august 2018 10:23
Suveaeg on parim aeg. Veel parem oleks 2 tundi vööndiajast ees, siis saaksid inimesed maksimaalselt päikesevalgust ärkveloleku ajal kasutada ja öösel magades oleks pime.
6
69/ 22. august 2018 13:31
o
Odin/ 22. august 2018 10:04
Valet on teatavasti kolme liiki; väike vale, suur vale ja STATISTIKA!
n
22. august 2018 11:44
nagu naha,sul see suveaeg üldse ei istu, nii pahur oled terve suve vältel

v
vaat/ 22. august 2018 10:01
Imelik on see, et mingi statistikaamet loeb end pädevaks inimeste unerezhiimist mulisema.
t
tom/ 22. august 2018 10:43
Kuidas erineb statistikaameti statistika meditsiinispetsialistide omast? Inimesed vastavad erinevalt???
k
kompromiss/ 22. august 2018 10:01
1. Eestile suveaeg ja 2. Eestile talveaeg, püsivalt.
s
seega/ 22. august 2018 09:58
p
Parim aeg/ 22. august 2018 10:28
Eestile oli Moskva aeg parim aeg ja kõige mõnusam oli Moskva suveaeg. Siis paistis päike suvel kuni 23.40-ni. See oli SUPER!
k
Kõige halvem aeg/ 22. august 2018 11:11
Eestile oli kõige halvem aeg "Tarandi aeg", kui kehtestati üldine talveaeg. Öösel kell 2 oli juba valge ning päike tõusis kell 3, aga õhtul kell 21 päike loojus. Selle ebameeldiva ajaga kaasnes kõvasti suurenenud elektri tarbimine, kuna inimeste aktiivne aeg jäi pimedasse perioodi.
j
Jaak/ 22. august 2018 09:53
Iseenesest ju ükskõik, kas suve- või talveaeg - on ju võimalik sättida sellele vastavalt tööajad, peaasi, et see totter kellakeeramine lõpeks. Aga peaks olema rohkem valget vaba aega, seega võib valik tõesti kalduda suiveaja poole. Talvel on ju nagunii kogu aeg pime ...
k
Kas / 22. august 2018 10:08
o
22. august 2018 10:46
on vahe küll, kas suve või talve. väga suur vahe. 'tuleta meelde, kui tarandi valitsus oli ja siis olime talveajas. suvel, juuli kuus hakkas äkki kella 9. ajal pimedaks minema. see ei olnud normaalne.
h
halloo/ 22. august 2018 09:47
ja munemine sügamine ja magamine on ka kasulikum kui liigutamine. Tegelikult rutiin tapab ja see pole laest võetud
j
jah/ 22. august 2018 10:09
sa ära iga päev ka söö ega maga, sest muidu rutiin tapab :)?
j
juuksekarv pooleks/ 22. august 2018 15:33
kui sööks kogu aeg, oleks see rutiin ja tapaks raudselt, söömine on vaheldus. Ka mittesöömine e nälgimine oleks siis rutiin ja ei kestaks kaua
a
ants/ 22. august 2018 09:38
Suveaeg oleks õige valik. Rohkem valgust õhtuti, peale tööd, olenemata aastaajast.
Miks peaks niigi pimedal ajal tund aega varem pimedaks minema?
n
no/ 22. august 2018 10:00
lapsed lähevad lasteaeda ja kooli seega pimedatel hommikutel.
t
tom/ 22. august 2018 10:44
Talvel on ka talveajal hommikul pime. Lapsele on 100x olulisem õhtul õues valges mängida kui hämaral hommikul siseruumis "valget aega" nautida.
s
suvel/ 22. august 2018 10:09
p
paraku aga/ 22. august 2018 09:38
inimestel ei ole esiplaanil mitte oma elu maha magada, vaid soodsamate energiatega aktiivsemalt askeldada. Seega kuidagi - kehv argument...
s
suli/ 22. august 2018 09:32
asi lihtne mitte enam keerata mitte tuututada

a
AA/ 22. august 2018 09:11
Mulle sobib vööndiaeg, st talveaeg, armastan kaua magada ja lapsed ka.
a
asd/ 22. august 2018 09:28
Tahaks ka magada, aga keegi peab tööd ka ju tegema ;)
e
et / 22. august 2018 09:44
kui suvel hullult vara valgeks läheb on kergem magada?
l
lihtsalt/ 22. august 2018 10:11
talvel tahaks kauem magada, suvel läheb uni niigi vara ära ja pärast terve päev uimane.
k
köhh/ 22. august 2018 09:49
kella keeramine sobib ja sellest ei saa üle ega ümber
t
tom/ 22. august 2018 10:45
No ikka purutark! Talveajas on seda vähem valget aega ja päikest mida kauem magad!
a
ab/ 22. august 2018 08:51
Hakkaks uudised (2,3) ka selle aja järgi eetrisse minema, praegu nad küll enamuses korterseinalistele!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee