Jakiw Palij 1957. aasta fotol. Foto: AFP/Scanpix
Ohtuleht.ee 21. august 2018 14:30
Valge Maja teatas täna, et pärast aastatepikkust vaidlust on Saksamaale saadetud endine natside koonduslaagri valvur, kes on sõja lõpust saadik USAs elanud.

CNNi teatel töötas Jakiw Palij (95) teise maailmasõja ajal Trawniki koonduslaagris, mis asus sakslaste okupeeritud Poolas. Sõjajärgsed aastad on poolakas veetnud New Yorgis Queensi linnajaos. 1949. aastal Ühendriikidesse saabunud mees sai 1957. aastal USA kodakondsuse.

Oma sõjaaegsest rollist oli endine koonduslaagrivalvur vaikinud. Ta valetas, et töötas talus ja siis vabrikus. Seda, et ta oli 1943 saanud Trawnikis väljaõppe ja seejärel seal töötanud, möönis Palij USA justiitsministeeriumile 2001. aastal. Kaks aastat hiljem võeti temalt Ühendriikide kodakondsus, kuid ükski Euroopa riik, kuhu teda taheti saata, polnud nõus teda vastu võtma.

3. novembril 1943 lasti Trawnikis maha ligi 6000 juudi soost vangi. See oli Valge Maja avalduse teatel holokausti hullemaid veresaunu. 

Nüüd nõustus Saksamaa mehe viimaks vastu võtma, ehkki oli varem põhjendanud keeldumist sellega, et Palij pole Saksamaa kodanik olnud. Iltalehti teatel toimetati Palij Saksamaale saabumisel otse Düsseldorfi hooldekodusse. 

"Teenides Trawniki koonduslaagris relvastatud valvurina ning takistades oma natsiaegse teenistuse ajal juudi vangide põgenemist, mängis Palij asendamatut rolli, kandmaks hoolt, et Trawniki juutidest ohvreid tabas natside küüsis koletu surm," lisas Valge Maja, kelle teatel on Palij järjekorras 68. Ühendriikidest välja saadetud nats. 

Palij ise eitab oma süüd, väites, et teda ja ta kodulinna teisi noormehi sunniti okupantide alluvuses töötama.