Sotsiaalmeedias naljategemine võib lõppeda kopsaka trahviga Foto: Martin Ahven
Toimetas Kristel Veerus 21. august 2018 10:30
Meediavaidluste hulk on pigem vähenenud, kuid üha enam sagenevad kohtuvaidlused seoses sotsiaalmeedia postituste ning isikuandmete avaldamisega, selgub Äripäeva raadio saatest "Triniti eetris". Need toovad kaasa järjest suuremad au teotamise eest makstavad hüvitised.

Kui veel 5-10 aastat tagasi puudutasid isikuõiguste riivet käsitlevad kaasused pigem ajalehtedes ja telesaadetes öeldut, siis nüüd on ühiskondlik struktuur muutunud ning olulisemaks muutub see, mida räägitakse kuskil grupis või Instagramis.

Lisaks väidete ümberlükkamisele nõutakse üha sagedamini kahjutasu autoriõiguste rikkumise eest. „Satiir ja naljategemine kellegi üle võib lõppeda kohtuasjaga,“ hoiatas Triniti advokaat Karmen Turk. „Tuleb meeles pidada, et sotsiaalmeedia pole vaid sõpradega suhtlemine ning oma sõnade eest tuleb vastutada ka siis, kui keskkond tundub anonüümne.“

Vaidluse algatamisel peaks esimene samm olema alati pöördumine selle isiku poole, kes vale või solvava väite postitas. Samuti tasub alles hoida kogu kirjavahetus potentsiaalse hagetavaga. Facebooki vestlus on täpselt samasugune tõend nagu mõni ametlik dokument. Samas tuleb arvestada, et ka hageja vastust võidakse kohtus tema vastu ära kasutada.

Järjest tähtsamaks muutuvad ka isikuandmed ja nende käitlemine. Näiteks kuulub kaitstavate isikuandmete alla ettevõtte endise töötaja kohta käiv info. Seega ei tohi uuele potentsiaalsele tööandjale teda iseloomustada, eriti kui endist tööandjat pole soovitajaks märgitud ning iseloomustamiseks luba antud.

Triniti advokaadi Maarja Pildi sõnul on mittevaralise kahju mediaanhüvitis 1000 eurot, kuid maksimum oli Äripäevalt hiljuti Eerik-Niiles Krossi kasuks välja mõistetud 10 000 eurot.