(FreeImages.com)

Kohus otsustas islamiusku järgivale Rootsi naise kasuks, kes ei soovinud tööintervjuu lõpus tööandjaga kätelda, vahendavad BBC ja TheLocal.se.

24aastane Farah Alhajeh soovis tööd saada tõlgina. Ta läks kohalikku tõlkefirmasse töövestlusele ning see igati viperusteta läbitult, tõusis üles, et lahkuda. Kuid siis sirutas temaga intervjuu läbi viinud mees käe välja, et Alhajeh'l kätt suruda.

Mõned traditsioonilisemate vaadetega moslemid ei pea sündsaks puudutada võõraid vastassoost inimesi. Kuid Alhajeh üritas ebamugavast olukorrast siiski viisakalt väljuda ning asetas käe südamele - tavapärane komme neil moslemitel, kes vastassoost isikut puudutada ei soovi.

Ehkki tõlketöö antud ettevõttes toimub telefoni ja videosilla vahendusel, leidis tööandja, et ei soovi naist tööle võtta, kuna leidis, et see diskrimineeriks teisi töötajaid ning tekitaks ebamugavust potentsiaalsetes klientides. Ta ütles naisele sealsamas, et rohkem neil millestki rääkida ei ole.

Ettevõte kaitses end väitega, et Rootsis, nagu ka nende firmas, kehtivad diskrimineerimisvastased seadused. Alhajeh' religioosne eelistus meeste kätt mitte suruda oleks temaga kokku puutuvate meeste suhtes diskrimineeriv. Nende ettevõttes, selgitas firma esindaja, ei tehta meestel ja naistel vahet. Ainsad mõistlikud põhjused firma sõnul käesurumist mitte nõuda oleks siis, kui töötajal oleks selleks mõni vaimse tervisega seotud põhjus, näiteks germofoobia ehk mustusehirm või autism.

Alhajeh vastas kohtus, et mõistab diskrimineerimise argumenti suurepäraselt ning on oma elus ka vastava korrektuuri ammu teinud - ta ei suru kätt ka naistel. Samuti tuletas ta meelde, et oma töökohustuste täitmisel, mis toimuksid vaid virtuaalselt või läbi kõnetraadi, ei pea ta ühegi kliendiga füüsiliselt kohtuma ja tema usupõhine eelistus ei oleks teda tööülesannetes kunagi seganud. Kohus nõustus Alhajeh'ga ning mõistis ettevõttelt vällja 3800 eurot (40 000 rootsi krooni) kompensatsiooni.

Jaga artiklit

14 kommentaari

A
abc  /   13:44, 24. aug 2018
Mulle naisena ka tegelikult ei meeldi meeste kätt suruda. Esiteks ei ole paljudel meestel kombeks käsi pesta ning teiseks on meestel komme kätt suruda võdisevate viinerikestega. Ehk siis toimub käe surumine lötaka meeskäega ning ma parem üldse ei hakkagi meestega kätt suruma. Moslemiks ei ole mind veel peetud seetõttu. Mulle sobib ka pigem viisakas kummardus võõrale.
J
JUHAN  /   11:53, 17. aug 2018
miks peaks üldse käsi suruma? Jumal teab, millist haigust teine kannab ja levitab? Jaapanlased ja mitmed teisedki kultuurid pigem teevad vastikuseid kummardusi. Brežnevil seevastu oli kombeks külalisi emmata mille juurde kuulus ka kolm ilast musi. Mõnede okeaania saartel pidavas vastastikku ninasid kokku hõõruma. maoorid ajasid aga keele suust välja.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis