Maailm

Mosleminaine võitis kohtus käesurumiskaasuse (14)

Toimetas Greete Kõrvits, 16. august 2018, 17:36
Foto: FreeImages.com
Kohus otsustas islamiusku järgivale Rootsi naise kasuks, kes ei soovinud tööintervjuu lõpus tööandjaga kätelda, vahendavad BBC ja TheLocal.se.

24aastane Farah Alhajeh soovis tööd saada tõlgina. Ta läks kohalikku tõlkefirmasse töövestlusele ning see igati viperusteta läbitult, tõusis üles, et lahkuda. Kuid siis sirutas temaga intervjuu läbi viinud mees käe välja, et Alhajeh'l kätt suruda.

Samal teemal

Mõned traditsioonilisemate vaadetega moslemid ei pea sündsaks puudutada võõraid vastassoost inimesi. Kuid Alhajeh üritas ebamugavast olukorrast siiski viisakalt väljuda ning asetas käe südamele - tavapärane komme neil moslemitel, kes vastassoost isikut puudutada ei soovi.

Ehkki tõlketöö antud ettevõttes toimub telefoni ja videosilla vahendusel, leidis tööandja, et ei soovi naist tööle võtta, kuna leidis, et see diskrimineeriks teisi töötajaid ning tekitaks ebamugavust potentsiaalsetes klientides. Ta ütles naisele sealsamas, et rohkem neil millestki rääkida ei ole.

Ettevõte kaitses end väitega, et Rootsis, nagu ka nende firmas, kehtivad diskrimineerimisvastased seadused. Alhajeh' religioosne eelistus meeste kätt mitte suruda oleks temaga kokku puutuvate meeste suhtes diskrimineeriv. Nende ettevõttes, selgitas firma esindaja, ei tehta meestel ja naistel vahet. Ainsad mõistlikud põhjused firma sõnul käesurumist mitte nõuda oleks siis, kui töötajal oleks selleks mõni vaimse tervisega seotud põhjus, näiteks germofoobia ehk mustusehirm või autism.

Alhajeh vastas kohtus, et mõistab diskrimineerimise argumenti suurepäraselt ning on oma elus ka vastava korrektuuri ammu teinud - ta ei suru kätt ka naistel. Samuti tuletas ta meelde, et oma töökohustuste täitmisel, mis toimuksid vaid virtuaalselt või läbi kõnetraadi, ei pea ta ühegi kliendiga füüsiliselt kohtuma ja tema usupõhine eelistus ei oleks teda tööülesannetes kunagi seganud. Kohus nõustus Alhajeh'ga ning mõistis ettevõttelt vällja 3800 eurot (40 000 rootsi krooni) kompensatsiooni.

14 KOMMENTAARI

a
abc 24. august 2018, 13:44
Mulle naisena ka tegelikult ei meeldi meeste kätt suruda. Esiteks ei ole paljudel meestel kombeks käsi pesta ning teiseks on meestel komme kätt suruda...
(loe edasi)
j
JUHAN 17. august 2018, 11:53
miks peaks üldse käsi suruma? Jumal teab, millist haigust teine kannab ja levitab? Jaapanlased ja mitmed teisedki kultuurid pigem teevad vastikuseid k...
(loe edasi)
Loe kõiki (14)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee