Maailm

Mosleminaine võitis kohtus käesurumiskaasuse (14)

Toimetas Greete Kõrvits, 16. august 2018 17:36
Foto: FreeImages.com
Kohus otsustas islamiusku järgivale Rootsi naise kasuks, kes ei soovinud tööintervjuu lõpus tööandjaga kätelda, vahendavad BBC ja TheLocal.se.

24aastane Farah Alhajeh soovis tööd saada tõlgina. Ta läks kohalikku tõlkefirmasse töövestlusele ning see igati viperusteta läbitult, tõusis üles, et lahkuda. Kuid siis sirutas temaga intervjuu läbi viinud mees käe välja, et Alhajeh'l kätt suruda.

Samal teemal

Mõned traditsioonilisemate vaadetega moslemid ei pea sündsaks puudutada võõraid vastassoost inimesi. Kuid Alhajeh üritas ebamugavast olukorrast siiski viisakalt väljuda ning asetas käe südamele - tavapärane komme neil moslemitel, kes vastassoost isikut puudutada ei soovi.

Ehkki tõlketöö antud ettevõttes toimub telefoni ja videosilla vahendusel, leidis tööandja, et ei soovi naist tööle võtta, kuna leidis, et see diskrimineeriks teisi töötajaid ning tekitaks ebamugavust potentsiaalsetes klientides. Ta ütles naisele sealsamas, et rohkem neil millestki rääkida ei ole.

Ettevõte kaitses end väitega, et Rootsis, nagu ka nende firmas, kehtivad diskrimineerimisvastased seadused. Alhajeh' religioosne eelistus meeste kätt mitte suruda oleks temaga kokku puutuvate meeste suhtes diskrimineeriv. Nende ettevõttes, selgitas firma esindaja, ei tehta meestel ja naistel vahet. Ainsad mõistlikud põhjused firma sõnul käesurumist mitte nõuda oleks siis, kui töötajal oleks selleks mõni vaimse tervisega seotud põhjus, näiteks germofoobia ehk mustusehirm või autism.

Alhajeh vastas kohtus, et mõistab diskrimineerimise argumenti suurepäraselt ning on oma elus ka vastava korrektuuri ammu teinud - ta ei suru kätt ka naistel. Samuti tuletas ta meelde, et oma töökohustuste täitmisel, mis toimuksid vaid virtuaalselt või läbi kõnetraadi, ei pea ta ühegi kliendiga füüsiliselt kohtuma ja tema usupõhine eelistus ei oleks teda tööülesannetes kunagi seganud. Kohus nõustus Alhajeh'ga ning mõistis ettevõttelt vällja 3800 eurot (40 000 rootsi krooni) kompensatsiooni.

Samal teemal

10.07.2018
Boris Johnson võrdles burkakandjaid postkastidega
04.07.2018
NÄGU NÄHTAVAKS: Taanis trahviti nägu varjanud naist
27.05.2018
Holland keelab nägu katvad rõivad mitmetes asutustes
12.01.2018
ISEGI MOŠEES: mosleminaisedki võitlevad ahistajate vastu