Eesti uudised

Margus Kasterpalu: loodame, et üheslauljaid on Vastseliinast Vancouverini 

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 16. august 2018, 15:27
Pühapäeva õhtul saab Tallinna lauluväljakul kogeda varasematest öölaulupidudest tuttavat õlg õla tunnet. Meenutus Eesti 95. aastapäeva öölaulupeost Tartus.Foto: Aldo Luud
Pühapäeva õhtul algav ja sujuvalt taasiseseisvumispäeva esimesse tundi kulgev üheslaulmise pidu Tallinna lauluväljakul on Eesti juubeliaasta üks tipphetki.

See on juba omamoodi traditsiooniks saanud, et Eesti juubeliaastatel korraldatakse öölaulupidusid: see juhtus 90. aastapäeval Tallinnas ja 95. aastapäeval Tartus. Kes siis ei mäletaks kümne aasta tagust öölaulupidu – rahvast oli kui murdu, Gerd Kanter oli just võitnud Pekingi olümpial kulla, aga samas oli alanud hirmutekitav Gruusia sõda. Oli üksjagu ärev aeg ja rahvas vajas õlg õla tunnet.

Samal teemal

Samasugust ühtsust võib mõistagi kogeda sel pühapäeval. Esmalt saab rahvas kaasa laulda kontserdil „Üheslaulmine: Laulu võim“. Kontserdi kunstiline juht Tõnu Kaljuste on välja valinud 26 armastatud laulu, mida kogu rahvas, olgu lauluväljakul, telerite ees või paljudes kohtades ka linnaplatsidel saab üheskoos laulda. Kontserdi teises osas esinevad tuntud muusikud eesotsas Tõnis Mäe ja Ivo Linnaga.

Maailma suurim koor

„Öölaulupeod on näidanud, et inimesed tahavad koos olla ja sellest head tunnet saada,“ ütleb EV100 suursündmuste juht Margus Kasterpalu intervjuus Linnalehele. Ka öölaulupidusid korraldanud mehe sõnul teeb seekordse peo aga eriliseks asjaolu, et sündima peaks maailma suurim koor. Seetõttu palutaksegi kõigil pealtvaatajatest lauljatel EV100 äpi kaudu või EV100 lehel end laulukoori registreerida.

„Need on laulud, mille vähemalt esimest salmi me kõik peast teame. Ja nii me 100 minutit järjest koos laulamegi. Televaatajatele on laulusõnad subtiitritena, neid saab samas ka EV100 lehelt välja trükkida. ETV ekraani ülanurgas aga hakkab jooksma tõenäoliselt maailma suurima laulukoori osalejate arv,“ tutvustab Kasterpalu ettevõtmist.

Kui arvukaks võib laulukoor lõpuks kujuneda? „No ma tahaks, et see ei oleks kolmekohaline arv,“ jääb Kasterpalu Linnalehe küsimusele vastates ootamatult tagasihoidlikuks. Täpsustava küsimuse peale lisab ta siiski, et unistada maksab muidugi suurelt, aga unistusi ei ole võib-olla väga mõistlik enne nende täitumist jagada. „Unistame igaüks salaja,“ lisab peonädala üks korraldajaid.

Kuigi üheslaulmise korraldajad jäävad osalejate prognoosiga üksjagu tagasihoidlikuks, võib lauluväljakule oodata siiski kahtlemata täismaja ning kui lisada sellele lauljad Eesti ja maailma eri paigus, võiks lauljaskond küünida tegelikult 100 000-ni.

Suur peonädal saab avapaugu juba reedel, kui Rakveres toimub Eesti esimene luulepidu, kus 35 tuntud luuletaja hulgas astuvad üles ka Leelo Tungal, Doris Kareva ja Indrek Hirv. Suvise peonädala ajal jätkuvad EV100 juubelimatkad ja RMK ühismatkad, tervelt kümnesse linna jõuavad Tour d’ÖÖ rattasõidud. 22. augustil avatakse Valga linnasüda, 23. augustil kell 12 aga Tallinnas Maarjamäel kommunismiohvrite memoriaal. Peonädal lõpeb 25. augustil kõikjal üle Eesti tähistatava muinastulede ööga.

Margus Kasterpalu sõnul on peonädalas aga üksjagu üritusi, kus Eesti külad on omal initsiatiivil toimetanud midagi kohalike heaks. „Nad teevad nii oma kogukonnale kingituse, olgu selleks siis kiigeplats, lipuvarras, korda tehtud seltsimaja või mälestuspink. Selliseid pidusid väikestes kohtades on peonädalal üle kahekümne.“

Aeg kokkusaamiseks

EV100 ühe korraldaja sõnul ongi juubeliaasta programmiline tihendatus saavutatud tänu sellele, et kohalikud inimesed on aru saanud, et ei ole vaja oodata, et riik teeks neile oma sünnipäeva puhul kingituse, vaid et kui teha ise kogukonna jaoks midagi ära, siis see on kingitus riigile, kogukonnale, aga ka iseendale. „See, millise innuga väiksemates ja suuremates kogukondades EV100 sündmusi ette valmistatakse ja läbi viiakse, on kogukondi liitnud. Praeguses segases haldusreformi-järgses ajas on see aga ka tekitanud uusi „meiesid“. Kui naabervallad Eesti 100 puhul ühise ürituse korraldavad, siis see aitabki kaasa uue kogukonna tekkele,“ räägib Kasterpalu.

Tema enda seniseid juubeliaasta üks helgemaid elamusi jääb Narvasse, kus president Kersti Kaljulaid 22. veebruaril raekoja ees kõne pidas ja seal ordenid üle andis. „See on toonud Narvat Eestile kindlasti kõvasti lähemale,“ selgitab Kasterpalu.

Juubeliaasta aga jätkub ja selle tähistamine lõpeb alles 2. veebruaril 2020 – siis möödub 100 aastat Lennart Meri poolt Eesti vabariigi sünnitunnistuseks nimetatud Tartu rahu sünnist.

Seega tasub Kasterpalu sõnul täiel rinnal eesootavaid üritusi nautida: „Üheslaulmine ja muud sellised ühestegemised ongi ju tähtsad selle jaoks, et me tunneks, et meie kõrval on teised inimesed, kes hoolivad tegelikult neistsamadest asjadest mis meie. Ja et kui kiirustavas maailmas ei olegi võib-olla olnud aega kellegi peale mõelda või kellelegi helistada, kedagi külla kutsuda või kedagi lihtsalt ära kuulata, siis tegelikult selline suvine peonädal annab selleks kokkusaamiseks ja koos millegi tegemiseks kindlasti ilusa ettekäände. Pärast oleme kõik natuke paremad inimesed kui enne. Ja nagu on öeldud – iga rõõm jääb kuhugi alles. Ja nii on hiljem argipäevas jälle lihtsam.”

--------------------------------------

20. august Tallinnas

*Taasiseseisvumispäeval kell 17 algab Tallinnas Raekoja platsil kontsert „ÉIREESTI 1988–2018“. Esinevad rahvamuusikud Iirimaalt ja Eesti muusikud: vennad Johansonid, Celia Roose, Indrek Kalda ja Birgit.

*Kella 13–18 on külalistele avatud Pika Hermanni torn.

*Maarjamäe lossis toimub piletiga lossipäev. Kontserdi „Maapealne paradiis“ annavad Lenna Kuurmaa, Liina Vahtrik ja Piret Krumm.

*Nõmmel Vabaduse pargis korraldataval tasuta kontserdil esineb ansambel Dagö. Kontsert algab kell 17.

*Tallinna teletornis toimub juba traditsiooniks kujunenud taasiseseisvumispäeva perepäev.

*Tasuta perepäev toimub ka Vabaduse väljaku ääres asuvas Rahvarinde muuseumis.

*Kesklinna valitsus kutsub linnarahvast hümni ühislaulmisele Harjumäele, 20. Augusti väljakule täpselt kella 23.03-ks – sel hetkel 27 aastat tagasi kuulutas parlament Eesti riikliku iseseisvuse taastatuks.

*18.–30. augustini on Vabaduse väljakul Eesti, Läti ja Leedu 100. aastapäeva puhul avatud kolm fotonäitust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee