Ghazni tuletõrjuja üritab süüdatud poekeste juures päästa, mis päästa annabFoto: Reuters/Scanpix
Maailm
15. august 2018 21:23

TERRORISTIDE JÕUNUMBRID: Taliban hoidis tervet linna viis päeva pantvangis (3)

Afganistanis asuvat Ghazni linna tabas nii terrorirühmituse rünnak kui ka sellest tulenenud toidu- ja ravimipuudus. Terroristid hoidsid linna viis päeva hirmul, kuid vabastasid selle niipea kui lisajõud sõjaväele appi tulid. Tõenäoliselt nii plaanitud oligi - Ghazni purustamine oli kõigest üks verine malekäik läbirääkimistel parema positsiooni saavutamiseks.

Talibani ootamatu ja edukas rünnak pealinnast Kabulist lõuna pool asuvale Ghaznile tuli Afganistani valitsusele totaalse (ning mõistagi halva) üllatusena. BBC vahendab, et keskööl vastu reedet sisenesid Talibani mehed linna õige lihtsalt viisil - tavasõduriteks maskeerituna. Terroristid sõitsid Ghaznisse neljast erinevast suunast. Kella poole ühe paiku öösel ärkasid elanikud kõikjal linnas kajava püssitärina peale.

Samal õhtul lakkas töötamast suurem osa linna veevärgist, jättes enam kui 5000 majapidamist veeta. Esimesena langesid terroristide saagiks linna kommunikatsioonipunktid, jättes linnaelanikud ilma sideteenustest.

Talibani terroristide üllatusstrateegia töötas - kokku viis päeva kestnud veristes kokkupõrgetes linna kaitsjatega hukkus vähemalt 140 Afganistani sõdurit ja politseinikku ning 150 tsiviilisikut. Inimesed ei julgenud kodudest väljuda, sest isegi kui tänaval kõndisid sõdurivormis mehed, ei võinud iial teada, kas need on õiged sõdurid või maskeeritud terroristid.

Seda, kui võimetu oli Ghazni äkkrünnaku ees, näitab seegi, et juba piiramiste teisel päeval hakkasid linna haiglates otsa saama ravimid ja esmaabivahendid haavatute eest hoolitsemiseks. Üksikud poed, mille omanikud veel üldse julgesid uksi avada, müüsid allesjäänud kaupa kõrge hinnaga.

Terroriteod jätkuvad Afganistanis ka mujal. 15. augustil õhkis enesetaputerrorist ennast ühes Kabuli šiiitide huvikoolis. Taliban siiski selle rünnaku eest vastutust ei võtnud. Samal päeval taandusid nad Ghazni linnast, kui Afganistani vägedele tõttasid appi ameeriklased.

15. augustil teatas rühmitus, et ei tee enam rahvusvahelise Punase Risti töötajatele erandit ega luba neil Talibani kontrolli all olevatel aladel ohutult liikuda. Rühmitus süüdistab heategevusorganisatsiooni, et nood pole Kabulis vangis istuvate Talibani liikmete heaks piisavalt ära teinud. Hetkel on Kabuli vanglates käimas talibanlaste näljastreik ning rühmitus nõudis, et Punane Rist streikijaid omalt poolt abistaks.

Punane Rist on rangelt neutraalne organisatsioon, aidates kõiki haavatuid ja korjates kokku konflikti mõlema osapoole hukkunuid, et surnukehad omaksete juurde jõuaksid. Tänu sellele lubavad ka mõned vägivaldsed rühmitused, nagu Taliban seni, Punasel Ristil ohutult oma tööd teha. Näib ehk vastuoluline, kuid ilma selleta ei jõuaks Risti arstiabi sageli ka ohvriteni.

Mis puudutab Ghazni kiirvallutamist ning seejärel vabastamist, siis on tõenäoline, et Taliban tahtis lihtsalt musklit näidata. Diplomaatilised läbirääkimised võimalike rahukõneluste alustamiseks on näidanud esimesi tagasihoidlikke tulemusi, nende taustal ühe säärase jõunumbri tegemine annab terroristidele jälle kaalu juurde. Nii nad ise vähemalt loodavad. France24 vahendab, et NATO tunnistas Ghazni vallutamise kõigest pilkupüüdvaks, kuid võrdlemisi tagajärjetuks esinemiseks. Seda rahvusvahelise üldsuse, kuid kindlasti mitte räbalaiks räsitud Ghazni linna elanike silmis.