Maailm

Uuendatud kell 15.

FOTOD JA VIDEOD | Rootsi peaminister ligi 100 auto süütamisest: mida kuradit te teete?! (258)

Toimetasid Erko Olumets; Aadu Hiietamm, 14. august 2018 10:09
Foto: TT News Agency / Scanpix
Maskides noortekambad hävitasid teisipäeva öösel mitmes Rootsi linnas kokku ligi 100 autot ja ründasid kividega politseinikke. Politsei usub, et noortekambad kasutasid oma rünnakute koordineerimiseks sotsiaalmeediat, vahendab Rootsi uudisteportaal The Local.

"Ma olen väga vihane. Küsimus on, mida kuradit te teete?!" ütles Rootsi peaminister Stefan Löfven. "Te teete kahju endale, oma vanematele, kogu elanikkonnale, naabritele, ja ühiskond peab sellele vastama."

Foto: TT News Agency / Scanpix

Göteborgi politsei ja päästeamet said ööga kokku 20 väljakutset. Kutsungeid tuli ka kaugemalt, Trollhättanist, Lysekilist ja Falkenbergist.

Peaministri sõnul oli süütamised nii hästi kavandatud, et tegemist võis olla organiseeritud tegevusega. Sama kahtlustab politsei.

Göteborgis süütasid autosid mitu noortekampa, mille suuruseks hinnati kuni kümme noort. Jõugud loopisid autosid kividega ja süütasid neid.

"Meie kogemus näitab, et sellised tulekahjud juhtuvad tihedamini nädal enne kooliaasta algust kui mõnel teisel nädalal," ütles Rootsi politsei esindaja Ulla Brehm.

Rootsi justiits- ja siseministri Morgan Johanssoni sõnul võimaldavad eelmisel aastal vastu võetud seadusemuudatused karistada autode süütajaid kuni kuue aastase vanglakaristusega.

Rootsis toimuvad 9. septembril parlamendivalimised ning valimiskampaania peamisteks teemadeks on tõusnud avalik kord ja migratsioon. Arvamusuuringutele tuginedes kasvatab populaarsust sisserändevastane protestipartei Rootsi Demokraadid, kelle poolt hääletaks tänase seisuga üle 20% valijatest.

Göteborgis ja selle ümbruses süüdati politsei sõnul umbes 80 autot.

VRAKID: hommikune vaatepilt põlenud autodest oli omanikele paras šokk Foto: TT News Agency / Scanpix

Auto põlengutest teatati ka Rootsi lõunaosas, Malmös ja Helsingborgis. Politsei usub, et need põlengud ei ole omavahel seotud. Umbes tosin autot süüdati esmaspäeva õhtul ka Stockholmis, Uppsalas ja Åkersbergas, kirjutas Expressen.

Esimeses videos on näha kuidas maskidega noored Göteborgis autosid lõhuvad ning teises kuidas Göteborgi päästeamet süüdatud autosid kustutab.

Samal teemal

25.09.2018
Rootsi peaminister on sunnitud ametist lahkuma
09.09.2018
Rootsi tulevik jäi selgusetuks
30.08.2018
GEENID TEEVAD KURJATEGIJAKS? Kuidas vähendada kalduvust vägivaldsusele?
23.08.2018
Rootsi karm tõde: 80% vägistamisjuhtude taga on väljaspoolt Euroopa liitu tulnud immigrandid