Kahe pirniga vaikelu on paraku praktiliselt väärtusetu teosFoto: @philipmould / Twitter
Maailm
13. august 2018 17:40

TÜHIPALJAS SOPERDIS? 184 500 eurot maksnud maal osutus võltsinguks (1)

Kunstiteadlased leidsid, et hinnalise maali pähe ostetud teos on pea väärtusetu võltsing, mille võinuks samahästi osta suvaliselt amatöörkunstnike laadalt. Maali müünud galerii töötajad ei osanud kahtlustadagi, et tegemist pole originaaliga.

BBC telekanali saade „Fake or Fortune“ („Võltsing või varandus“) uuris väidetavalt briti kunstnik Sir William Nicholsoni maalitud vaikelu ning leidis, et teos, mille eest ostja oli välja käinud 165 000 naela (umbes 184 500 eurot), on paraku kõigest väärtusetu võltsing. Ekspertide sõnul on raske öelda, kes võiks maali tegelik autor olla, kuid Nicholson päris kindlasti mitte.

Ehkki saates osalenud käekirjaekspert uskus, et maali tagaküljel olev allkiri on Nicholsoni enda käega kirjutatud, ei leidnud kunstiteadlased maalilt endalt ühtki tõestust sellele, et vanameister selle autor võinuks olla, allkiri allkirjaks. Saates osalenud kunstiteadlane Patricia Reed mõtiskles, et vahel andis Nicholson oma õpilastele osaliselt kasutatud lõuendeid, lubades õpilasel see oma käega üle maalida.

Maali omanik, naisterahvas nimega Lyn, on äärmiselt pettunud. Kui ta 2006. aastal maali ehtsa Nicholsoni pähe ostis, ei tulnud talle pähegi, et tegemist võiks olla võltsinguga. 2011. aastal avaldatud raamatus Nicholsoni maalidest ei olnud aga tema ostetud teosest ühtki fotot. Lyn oli hämmingus ning asi ei andnud talle rahu, ajendades teda mitu aastat hiljem telesaate poole pöörduma.

Ka Lynile maali müünud galerii esindaja ei oska midagi tarka kosta, nemadki ei uskunud, et maali autor oleks võinud keegi muu olla.

Aastail 1872-1949 elanud kunstnik Sir William Nicholson armastas maalida vaikelusid, loodusidülle ja portreesid, samuti töötas ta teatrikunstniku ja illustraatorina. Teost, mis kujutab veekannu ja kaht pirni, ta siiski kunagi maalinud ei ole.