Foto: Achmad Ibrahim AP/Scanpix
Toimetas Erko Olumets 13. august 2018 11:41
Indoneesia pealinna Jakarta kümmet miljonit elanikku ohustab kodu kaotamine – ekspertide hinnangul on aastaks 2050 enamik linnast vee all.

Soisel maal asuvast pealinnast voolab läbi 13 jõge, mistõttu on rannikuäärses Jakartas üleujutused tavalised. Kuid tihedad veeuputused ei ole enam ainuke probleem, suurlinn vajub iga aastaga aina madalamale.

Heri Andreas, kes on viimased 20 aastat uurinud Jakarta pinnase vajumist, ütleb, et Jakarta olukord on väga tõsine. "Meie mudelite järgi on aastaks 2050 umbes 95 protsenti Põhja-Jakartast vee all," tõdeb Andreas.

Põhja-Jakarta on viimase kümne aastaga vajunud 2,5 meetrit ning jätkab samas tempos. 

Kogu Jakarta vajub keskmiselt 1–15 sentimeetrit aastas ja pea pool linnast on allpool merevee taset.

Rannikulinnad kogu maailmas vajuvad kliimasoojenemise tõttu, kuid Jakartas on globaalne soojenemine vaid üks vajumise põhjustest. 

Hoogsele vajumisele aitab kõvasti kaasa see, et enamik linna joogiveest tuleb põhjaveest. Kuna riik suudab rahuldada vaid 40 protsenti Jakarta veevajadusest on paljudel majapidamistel eraldi ligipääs põhjaveele. Probleemiks on see, et kui põhjavett kasutatakse liiga palju, tekivad maa alla tühimikud, mis vajuvad kokku ning seeläbi vajub ka linn sügavamale.

Indoneesia valitsus on alles hiljuti hakanud rohkem kontrollima asutuste veetarbimist, kui vett pumbatakse lubatust rohkem, võetakse ettevõttelt tegevusluba ära. 

Hollandi hüdroloogi Jan Jaap Brinkmani sõnul on vajumise lõpetamiseks vaid üks lahendus: Jakarta peab täielikult loobuma aastaks 2050 põhjavee kasutamisest ning kasutama vihma- ja jõevett või looma veereservuaare.