Maailm

Erdoğan süüdistab USA vandenõus ja kutsub türklasi üles dollarid liirideks vahetama (25)

Toimetas Gerly Mägi, 12. august 2018 21:13
Trump ja ErdoğanFoto: AP/Scanpix
Türgi president Recep Tayyip Erdoğan kutsus türklasi üles oma eurod ja dollarid liiride vastu vahetama, sest Türgi oma raha väärtus on järsult langenud. Erdoğan peab karmi kukkumist USA vandenõuks ning teatas, et kavatseb otsida uusi liitlasi. 

Kahe NATO riigi suhted on langenud madalseisu mitmel põhjusel. Üheks neist on USA pastori Andrew Brunsoni vahistamine Türgis terrorismi süüdistuste tõttu. Aga pingeid tekitab näiteks ka Washingtoni kootöö Süüria kurdi võitlejatega.

Erdoğan sai seepeale maruvihaseks ning ütles, et selle sammuga rikkus USA suhted Türgiga. Tollimaksude tõstmisele kavatseb Türgi reageerida nii, et hakkab otsima uusi liitlasi nii kaubanduses kui ka teistes valdkondades. Ta on varem maininud, et  Türgil on alternatiive Iraani, Venemaa, Hiina ja mõne Euroopa riigi näol.

"Operatsiooni eesmärk on sundida Türgi alistuma kõigis valdkondades rahandusest kuni poliitikani. Me oleme taas kord silmitsi poliitilise, ebaausa vandenõuga. Saame sellest üle, kui jumal tahab," ütles Erdoğan kõnes kaaspoliitikutele. "Me saame öelda nägemist igaühele, kes ohverdab oma strateegilise partnerluse ja pool sajandit kestnud liidu."

Erdoğan ütles kõnes türgi rahvale, et nad ei pea Türgi liiri languse pärast muret tundma, sest Türgi jääb majandussõjas peale. Küll aga soovitas ta türklastel kodumaa toetamiseks kõik eurod ja dollarid liiride vastu ära vahetada. 

Ka Trumpile ei jäänud Erdoğani avaldus märkamata. "Ma olen kiitnud heaks terase ja imporditollide kahekordistamise Türgi suhtes ajal, kui nende valuuta, Türgi liir, langeb kiirelt meie tugeva dollari vastu! Alumiinium on nüüd 20 protsenti ja teras 50 protsenti. Meie suhted Türgiga ei ole praegu head!" teatas Trump Twitteris.

Samal teemal

23.07.2018
EKSMINISTER GABRIEL HOIATAB: Türgi president võib haarata aatomipommi järele