Maailm

NASA saatis kosmosesondi päikest puudutama (4)

Toimetas Tõnis Erilaid, 12. august 2018 20:52
Päikest vallutama: rakett Delta IV viis Canaverali neemelt kosmoseavarustesse sõiduauto mõõtu kosmosesondiFoto: AFP/Scanpix
Pühapäeva hommikul kell 10.31 Eesti aja järgi startis Canaverali neemelt Floridas rakett Delta IV, koormaks NASA tellimusel Johns Hopkinsi ülikooli teadurite valmistatud väikse sõiduauto mõõtu kosmosesond.

Eesmärk on jõuda Päikese krooni lähedale, umbes kuue miljoni kilomeetri kaugusele, et uurida päikesetuuli ja -torme, mis häirivad Maa magnetvälja ja asetavad seeläbi ohtu infovahetuskanalid. „Päikest puudutades saame teada, kuidas meie täht töötab,“ ütles projekti koordinaator Nicola Fox.

Suurim mure oli leida, kuidas kosmosesondi kaitsta Päikese krooni gaasikeha põletava kuumuse eest. Temperatuur võib seal ajuti ulatuda 500 000 kraadini Celsiuse järgi. Viimaks asetati sondi kaitseks 11,4 sentimeetri paksune süsinikkiududest kilp, mis hoiab end automaatselt Päikese suunas. Tõsi, Päikese maksimumtemperatuure pole kilp suuteline eemal hoidma ega pole ka selleks mõeldud. Sellel kaugusel, kuhu ta jõuab, ei tohiks temperatuur tõusta 1400 kraadini. Paar aastat kestnud katsed, kus temperatuurid sondi ümber vaheldusid jäisest (miinus 180 kraadist Celsiuse järgi) kuni kõrvetavkuumani, näitasid, et sondi seadmeruumi temperatuur püsib ühtlaselt 30 soojakraadi juures. Sond on iseparanev: ta peab väiksemate vigadega ise hakkama saada. Kui sond arvatavasti novembris esimest korda Päikese orbiidile asetub, ei ole teda võimalik Maalt juhtida või siis saab seda teha katkendlikult. Raadiolained Päikese juures ei levi.

Teadlaste hinnangul teeb kosmosesond kuni 2025. aasta juunini 24 ringi ümber Päikese. Selle kiirus kasvab 724 000 kilomeetrini tunnis ja kolmel viimasel tiirul peaks sond olema 6,04 miljoni kilomeetri kaugusel Päikesest.

Sond sai nime Ameerika Ühendriikide 91aastase astrofüüsiku Eugene Parkeri järgi. Päikesetuule uuringutega tuntuks saanud Parker jätkab töötamist Chicago ülikoolis ka kõrges eas ja oli kosmodroomil sondi starti jälgimas. Esialgu juba laupäeval oma Päikese-lendu alustama pidanud kosmosesondi start lükati viimasel hetkel päeva võrra edasi, kuna andurid näitasid väiksemaid vigu.

Samal teemal

31.07.2018
Rahvusvaheline kosmosejaam sai meteoroidiga pihta