Eesti uudised

FOTOD | Lootus luhtus: eksikombel välja tulistatud raketti ei leitud Endla looduskaitsealalt (93)

Toimetas Maarit Stepanov, 12. august 2018, 15:51
Foto: Kaitsevägi
Hispaania hävitaja 7. augustil eksikombel välja tulistatud raketi maandumiskoha otsinguid jätkavad õhuväe lennuvahendid. Kaitsevägi lõpetas laupäeval tööd Endla looduskaitseala senises otsingupiirkonnas, sest ei leidnud sealt raketiosi või selle maandumisele viitavaid asitõendeid. 

Hispaania hävitaja Eurofighter lasi 7. augusti pärastlõunal Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAAM. Lask toimus kuue kilomeetri kõrgusel kell 15.44 ning pärast seda jäi rakett kadunuks.
Reedel läksid 1. jalaväebrigaadi kaitseväelased selle tõenäoliseks maandumispaigaks peetud kohta – Endla looduskaitsealale. Nad kontrollisid ligikaudu 600 ruutmeetri suurust ala metallidetektoritega ja umbes 200 hektari suurust ala visuaalse vaatluse teel, teatas kaitseväe peastaap.

Samal teemal

„Kuna pinnasekihis oli palju valesignaale, siis koorisime ekskavaatoriga umbes poolemeetrise pealispinna kuni savikihini ja jätkasime otsinguid süvadetektoritega,“ ütles otsingutöid juhtinud kaitseväe demineerimiskeskuse ülem kapten Karmo Saar. Tema sõnul ei leitud ka kuni kuue meetri sügavusele näitava detektoriga raketile viitavaid signaale.

„See on tugev savipinnas. Arvestades raketi alumiiniumkonstruktsiooni, ei oleks see saanud meie hinnangul kuuest meetrist sügavamale tungida,“ lausus Saar.
Pärast kontrolli taastati ala niivõrd, kui see oli võimalik, ja jätkati ligi poolekilomeetrise diameetriga ala visuaalset kontrolli. Paraku ei andnud seegi tulemusi.

„Otsisime ahelikus põhjalikult nii maapinnalt kui ka puudelt raketidetaile ja indikatsioone – murdunud oksi või muid tunnuseid, mis oleksid viidanuks raketi maandumisele. Võttes seda kõike arvesse, võime öelda, et meie meelest pole kontrollitud alale raketti maandunud,“ ütles Saar.

Õhuväe ülema kolonel Riivo Valge sõnul jätkatakse otsinguid õhuväe lennuvahenditega. Tema sõnul on võimalik, et rakett tungis soisel alal maapinda ja seda ei leitagi. Visuaalseid otsinguid jätkatakse.

„Lootsime, et leiame raketi seniselt otsingualalt, sest kõik välised tunnused viitasid sellele, kuid läks teisiti,“ ütles Valge.

Nooremleitnant Taavi Laasik kaitseväe pressijaoskonnast teatas pühapäeva pärastlõunal Õhtulehele, et raketi otsingud pole seni tulemuseni viinud. Siiski kontrollitakse endiselt raketi võimaliku maandumiskoha kohta laekunud vihjeid ja jätkatakse otsinguid õhuväe lennuvahenditega.

Kaitsevägi on tänulik teabe eest, mis võiks viia raketi leidmiseni. Raketitaolist eset märgates tuleks sellest kohe eemalduda ja teatada leiust hädaabinumbril 112.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee