Liiga araabiapärane? Weizhou mošeeFoto: @ismaelan / Twitter
Toimetas Greete Kõrvits 10. august 2018 19:46
Hiina ametnike sõnul pole ehitamiseks väljastatud korrektseid pabereid. Kohalikud on hämmingus, sest võimudel oli „valesti ehitatud“ pühakoja ehituse takistamiseks aega kaks aastat.

Sajad inimesed Hiinas seisavad Weizhou mošee ümber, et kaitsta seda lammutamise eest, vahendavad BBC ja Reuters. Hiinas elab umbes 23 miljonit moslemit, ajalooliselt elab neid palju just Ningxia provintsis, kus kõrgub värske Weizhou mošee. Hiina võimud on aga viimastel aastatel hakanud nn välismaa mõjutustega religioonide järgijaid, nende seas islam ja kristlus, varasemalt veelgi enam taga kiusama. Weizhou kunagine mošee hävis Hiina kultuurirevolutsiooni käigus.

3. augustil said Weizhou mošee külastajad ootamatu halva uudise: nende äsjavalminud pühakoda kuulub sunniviisilisele lammutamisele. Araabiapärase välimusega, mitmete tornide ja kuplitega mošee on ametnike sõnul valesti ehitatud ning sel puuduvad korrektsed ehitusload.

Olgu mainitud, et traditsiooniliselt on Hiinas mošeesid ehitatud Hiina arhitektuuri stiilis. Kas ametnike vastumeelsuse põhjuseks on arhitektuuriline eripära või miski muu, igal juhul on sajad kohalikud moslemid kogunenud mošee juurde ning keelduvad sealt lahkumast.

Olukorra teeb absurdseks see, et mošee ei kerkinud tühja koha peale üleöö. Selle ehitus kestis kaks aastat - kohalikud imestavad, et kui tõepoolest polnud õigeid pabereid ja lube, kuidas see küll varem välja ei tulnud.

Lammutustööd pidid algama 10. augustil, kuid esialgu on lammutajad ja valitsusametnikud pidanud kokkutulnud moslemikogukonnaga silmitsi seisma. Kumbki osapool lahkuda ei kavatse ja kompromissile pole jõutud. Kohalik valitsus tegi ettepaneku, et tervet hoonet ei lammutata, seda vaid korrigeeritakse, vähendades selle suurust ja vahetades mošee minaretid hiinalike pagoodide vastu. Nii nagu näiteks mitmed kirikud Hiinas on pidanud tornide küljest maha korjama ristid. Kohalikud sellega ei nõustunud.

Rahvas kogunes mošeesse ja selle ümber Foto: @ismaelan / Twitter