Eesti uudised

TTÜs sai teoks Eesti esimene prinditud rauast elektrimootor (13)

Daniel Veinbergs, 10. august 2018, 17:28
Eesti esimene 3D prinditud elektrimootor. Heigo Mõlder
Poole aastase töö järel valmis äsja kahe tudengi bakalaureusetöö tulemusena Eesti esimene 3D-prinditud elektrimootori prototüüp.

Martin Sarapu ning Aleksandr Mahhankovi uurimistööd juhendanud TTÜ vanemteadur Ants Kallaste ütleb, et kuigi tegemist on kõige tavalisema pöörleva elektrimootoriga, on selle printimine Eestis pretsedent. “Töö taga oli masina karakteristikute väljaarvutamine ning 3D-joonestamine,” kirjeldab Kallaste arusaadavaks lihtsustatult töö protsessi.

Samal teemal

Pool aastat kestnud protsessi järel printis masin elektrotehnilise terase pulbrist töötava mootori detailid, mis tuli käsitsi kokku panna. Elektrimootori toimimiseks on vaja kahte komponenti: magnetvälja ja eletrivälja. Käsitööna valmis mootorile vaid elektrivälja loomiseks vajalikud mähistega vasktraadid.

Käesoleval aastal liitub projektiga ka TTÜ doktorant. Kas Eesti majandusse tekib 3D masinatööstuse haru? Kallaste sõnul eeldab konkurentsivõime tekkimine olemasolevate probleemide lahenemist. Nimelt pole printimisega loodud lahendused praegu teistest meetoditest tõhusamad.“Masinate masstootmine 3D printeritega pole praegu efektseim lahendus, kuid kindlasti võimaldab printer uute prototüüpide tootmist.” See tähendab, et praegu on 3D printeriga targem masstootmise asemel täita üksikuid eritellimusi kindlate projektide tarbeks. Nõnda võib Eesti 3D printimise turg pakkuda konkurente näiteks Hiina pisimasinatootjatele ning luua uusi töökohti ja võimalusi.

13 KOMMENTAARI

d
Davai 12. august 2018, 17:54
Ma või teha kõrgemal tasemel: prindin lauaarvuti, ning siis kompunnin "käsitööna" sinna ainult elektroonika sisse.
a
arvan et 11. august 2018, 10:36
suhteliselt mõttetu tegevus
Loe kõiki (13)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee