Eesti uudised

MESILASTELE KUUMUS MEELDIB: saak tuleb tänavu hea  (11)

Kristjan Väli, 10. august 2018, 16:40
Võrreldes viimaste aastatega on tänavu hea meesaak.  Martin Ahven
 Päikeseline ja kuum suvi on teinud oma töö ka mesinduses: korje lõppes mitmel pool Eestis ära juba juuli algul, tavapärasest ligi kuu aega varem, ja saak on hea. 

Mesinike liidu esinaine Rea Raus möönab, et meesaak erines paikkonniti tugevalt,  kuid üldiselt, võrreldes viimaste aastatega, on hea meeaasta. Rausi sõnul on kuumuse tõttu  paljud taimed  tavapärasest kiiremini ära õitsenud, mistõttu ei jäänud mesilastele palju aega meekorjeks. Mesilastele aga kuumus meeldib ja saak on  hea. Mesinike liidu esinaist kurvastab aga hoopis mürgitamine. „Mürgitusjuhtumeid on olnud väga palju ja selline olukord ei ole aktsepteeritav. Kahjuks peab tunnistama, et põllumajandusmürkide kasutamiseks sätestatud regulatsioon on täiesti hambutu. Meil pole isegi karistusmeedeet, „ohkab ta. Rausi sõnul ei saa põllumeest kuidagi karistada, kui ta on kasutanud mürki, mistõttu mesilased hukkuvad. „Ja mesinik jääb üksinda. See on tema mure eraisikuna, kas ta kaebab põllumehe kohtusse. Aga me kõik teame, mida kohtusse kaebamine tähendab: lõputud kulud ja aeg, mis sinna kulub“.

Mesinikud on aastaid oodanud, et nad saaksid toetust.  „Nüüd andis minister Tamm välja veksli, et uuel aastal hakkavad mesinikud saama tarutoetust. Naaberriikide mesinikud saavad seda juba ammu. Vaja oleks riigi abi , et teha  ka nendest surnud peredest analüüsid suirale, kus mesilased surid, sest see selgitab ka mesilaste halvasti talvitumise põhjusi,“ selgitab Valtin. Lahendada tuleb ka kahjude korvamine. „Kohtuteed mesinik käima ei peaks,vastutama peab see,  kes väärkasutas taimekaitsevahendeid või siis riik, kes on lubanud need ained maale tuua ja ei suuda kontrollida nende kasutamist,“ sõnab Valtin.  Mesinike Liit on aastaid juhtinud nendele probleemidele tähelepanu , aga see on nagu kurtidele kõrvadele, lisab ta. 

11 KOMMENTAARI

k
korralik 11. august 2018, 09:49
saak oli tõesti,seda oli karu näost ka näha, kui ta taruga metsa poole kõndis.
h
hõiskamiseks pole nagu põhjust 11. august 2018, 07:57
Viimase eelnevad kolm aastat olid väga kesised, aga sel aastaljah, natuke on parem, aga mitte nii hea, et oma meele odavpakkumist teha. Kanarbiku mett...
(loe edasi)
Loe kõiki (11)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee