Eesti uudised

Õigusrikkujad saadeti vereva lemmaltsaga võitlema (1)

Arno Põder, 11. august 2018 00:01
Hoolimata kenast välimusest on verev lemmalts ohtlik liik, sest paljuneb kiiresti ja lämmatab põlised taimed.Foto: Eike Vunk

Sellest aastast tõrjutakse Eestis võõrliigina peale Sosnovski ja hiidkaruputke ka verevat lemmaltsa. Taimega võitlevad nii Eestimaa Looduse Fondi vabatahtlikud kui ka üldkasulikule tööle saadetud õigusrikkujad.

"See on putkede kõrval järgmine taimeliik, millega riik tahab midagi tõsisemalt ette võtta,” kinnitab keskkonnaameti liigikaitse peaspetsialist Eike Vunk. “Vereva lemmaltsa levik on juba oluliselt laienenud. Kolooniaid on palju, kuid enamasti on need väikesed ja see taim allub tõrjele väga hästi. Kui taimed paar-kolm aastat ära rohida, siis peaks ta olema kadunud.”

Võib olla raske mõista, miks verevast lemmaltsast tuleb üldse lahti saada – see on Himaalajast pärit suur ja uhke, ilusate roosade õitega taim. “Ta on arvatud viie kõige invasiivsema taimeliigi hulka. Verev lemmalts paljuneb väga kiiresti, võtab Euroopas enda alla laiad alad ja põhjustab väga suurt kahju, sest kasvab veekogude ääres ja muudab kaldaid erosiooniohtlikeks. See taim võib kasvada kuni kolme meetri kõrguseks ja kui ta vette kukub, siis tekib ka palju muda,” selgitab Vunk. Tema sõnul tõrjutakse Eestis verevat lemmaltsa tänavu kolmes suuremas koloonias. Kohilas Keila jõe ääres ja Pärnus võitlevad tulnuktaimega üldkasuliku töö tegijad. Karula rahvuspargis organiseeris lemmaltsa rohimise Eestimaa Looduse Fond ja seal on ametis vabatahtlikud: esimesed talgud peeti juuni lõpus.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

09.06.2018
Karuputke mürgi mõju aitab leevendada päikesevalgusest hoidumine
29.07.2017
Suvelaagri asemel karuputkede raiumine ja põletushaavad
21.07.2015
Karuputke tõrjutakse 350 000 euro eest
06.07.2012
Võitlus karuputkega näib lootusetu

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee