Memoriaal koosneb kahest osast: Teekond ja Koduaed. Foto: Heiko Kruusi
Ants Vill, ants.vill@linnaleht.ee 10. august 2018 11:37
Kommunistliku režiimi ohvritele püstitatud mälestuskompleks Maarjamäel on peagi valminud, praegu paigaldatakse seal enam kui 24 000 hukkunu nimetahvleid.

Tegelikult mälestatakse Maarjamäe nõlva sisse lõikuva kompleksiga peale 24 000 vanglas, vangilaagris ja asumisel elu kaotanud kommunismiohvri ka 801 Vabadussõja väejuhti ning Eesti kaadriohvitseri, kes langesid kommunistliku režiimi käe läbi.
Kümme kuud ehitatud kompleks asub Maarjamäel Nõukogude vägedega võidelnud väeosade suurtest mälestusristidest Merivälja poole. Uus memoriaal koos vana memoriaali, ajaloomuuseumi ja Saksa sõjaväekalmistuga moodustab suure mälestuste välja.
Kogu suurejooneliselt ja samas lihtsana mõjuv kompleks jaotub põhiosas kaheks. Mäekülge lõikuv 200-meetrine pealt avatud käik, mille seinal on mälestusplaatidel 24 000 kommunismiohvri nimed, kannab nime Teekond, selle kõrvale üleval mäepealsesse süvendatud nõgu, kuhu on istutatud 170 õunapuud, sümboliseerib koduaeda. Niisiis öeldaksegi memoriaali ideekavandis: Teekond on pikk koridor, mis sümboliseerib totalitaarse süsteemi halastamatut jõudu; õunapuudega Koduaed on aga koht, kus põimuvad unistused, mälestused ja koduigatsus. Selleks, et jõuda koduaeda, tuleb võtta ette teekond. Et asuda teekonnale, tuleb lahkuda koduaiast. Kompleksi Teekonna osa on kaetud sentimeetripaksuste mustade terasplaatidega. Koduaia väljakuosa puidusüü mustriga betoonkate sümboliseerib kodupõrandat.

Veidi memoriaali sünniloost
2011. aastal korraldas kultuuriministeerium koos Eesti Arhitektide Liiduga kommunismiohvrite memoriaali asukoha ja idee konkursi. Enim pakuti asukohaks Maarjamäed. 2015. aastal otsustas valitsus, et memoriaal rajataksegi sinna. Mälestusmärgi arhitektuurne lahendus „Teekond“ (autorid Kalle Vellevoog, Jaan Tiidemann ja Tiiu Truus) valiti välja 12 kavandi hulgast.
Mullu novembris alustas konsortsium, kuhu kuuluvad OÜ Haart Ehitus, OÜ Verston Ehitus, AS GRK Infra ja Graniittirakennus Kallio OY, memoriaali rajamist ligi 30 000 ruutmeetri suurusele maa-alale. Projekti loomine läks maksma ligi 8,8 miljonit eurot.

Memoriaali avamisüritused
Kommunismiohvrite memoriaal avatakse 23. augustil, kommunismi- ja natsismiohvrite mälestuspäeval.
Kell 12 algab tseremoniaalne osa kõnede ja õnnistamisega, kuhu on kutsutud inimesed, keda on küüditamine ja nõukogude võimu repressioonid kõige lähemalt puudutanud.
Kella 18-st saavad kõik osa võtta memoriaali õhtusest üritusest koos Margus Kasterpalu helilavastusega, mis sobib memoriaali alal ringiliikumiseks ja oma mõtetega olemiseks.