Maailm

TÄHESÕJAD? USA valitsus plaanib luua kosmosesõjaväe (17)

Toimetas Greete Kõrvits, 9. august 2018 22:03
NASA kosmosemoodul Valge Maja eesFoto: AP/Scanpix
USA president Donald Trump on pooldajaid juba tükk aega üles kütnud lubadustega sõjaväe uuest tiivast ehk kosmoseväest. USA valitsuse silmis näib kosmos olevat võimalik sõjatander täpselt nagu seda on maa, taevas ja meri.

Trumpi fännid skandeerivad kosmoseväe nime (ingl. k. Space Force) presidendi avalikel üritustel kõva häälega. Iseenesest hea taktika, positiivne eesmärk ikka ühendab inimesi. Mida tähendab kosmosevägi aga tegelikkuses, selgitas Pentagonis kõnet pidanud asepresident Mike Pence.

Samal teemal

„Nagu president Trump varemgi on öelnud, kasutades tema enda sõnu, ei piisa pelgalt sellest, et Ameerika on kosmoses kohal. Vajame Ameerika domineerimist kosmoses,“ rääkis Pence. „Ja seda teemegi. Kosmos on, [Trumpi] sõnu kasutades, sõjapidamise piirkond täpselt nagu maa ja õhk ja meri.“ Ta lisas: „Ajalugu on tõestanud, et rahu tagab vaid tugevus, ning mis puudutab avakosmost, siis selleks tugevuseks saabki lähiaastatel Ameerika Ühendriikide kosmosevägi.“

Pence ütles, et kosmosevägi hakkab aktiivselt tööle 2020. aastal. Ta selgitas, et seda ei hakata looma nullist, vaid pigem koondatakse kokku juba eksisteerivaid kosmoseprogramme ja kasutatakse ära neis töötavat personali. Esialgu, sõnas Pence, juhiks kosmoseväge mõni tsiviilisik, kes alluks otseselt riigi kaitseministeeriumile. Kosmoseväel oleks neli haru, mis tegeleksid tehnikaarenduse, (sõjaliste) kosmoseoperatsioonidega, tugiteenuste ja aktiivse sõjategevusega.

Kaitseministeeriumi 15-leheküljelise plaani kosmoseväe algatamise ja rahastamise peab siiski enne võimalikku käikuminemist heaks kiitma USA kongress.

Samal teemal

31.07.2018
Rahvusvaheline kosmosejaam sai meteoroidiga pihta
09.07.2018
TRUMPI JA PUTINI SÕPRUS LÄBI? USA karistab Venemaad uute sanktsioonidega
08.07.2018
PÕNEV: USA kosmoseagentuur NASA saadab Eesti juurtega astronaudi maailmaruumi
02.07.2018
Trump nõuab viivitamatud uurimise lõpetamist seoses Venemaa sekkumisega USA valimistesse