Valitsuse üksmeelne otsus toetada Euroopa Liidus kellakeeramise lõpetamist märgib alles suuremate vaidluste algust. Tähtsaim küsimus on, millal keerame kella viimast korda. Kas jääme talve- või suveajale, igal juhul leidub suur hulk inimesi, kellele see otsus ei meeldi. Praegu on raske ka ennustada, mis aastal muudatus võiks jõustuda, sest kellakeeramise lõpetamist peab toetama enamus Euroopa Liidu liikmesriike.

Kõige lihtsam on nõustuda väitega, et seierite nihutamine ühes või teises suunas on ebameeldiv. Kellakeeramise kõrvalnähud võivad ulatuda kergest pahurusest kevadväsimuse kõrgperioodil lühikeseks jäänud une tõttu kuni südamerabanduseni ja teiste tõsiste tervisehädadeni. Kellapealt ravimeid võtma pidavad on vast halvimas olukorras, ent ajavahega kohanemine valmistab raskusi ka väikelastele (ehk veelgi enam nende vanematele), eakatele ja isegi koduloomadele. Energiasääst kui põhiline argument nende kannatuste talumiseks on ajapikku kahanenud aga märkamatult väikseks. Nii paistab kellakeeramisest loobumine vaid mõistlik.

Küll võib kahelda selles, kas valitsuse eilne avaldus neile populaarsust juurde toob. Ministrite arvates oleks Eestil arukas koos Soomega toetada suveaja kaotamist. Eelkäijate vigadest pole nähtavasti õpitud, sest aastad 2000–2001, kui kella ei keeratud, seostuvad paljudele pimedate suveõhtutega ja mõistusevastase ajavahega lähimate naabritega. Euroopa Liidu ühisotsuse korral poleks viimane enam probleem, kuid veebiküsitlustest aimdub, et suurem osa rahvast toetaks just suveajale jäämist. Suveaja kaitseks on sõna võtnud isegi õiguskantsler, kes rõhutas, et valgemad suveõhtud mõjuvad hästi ka meie turvatundele.

Nii on vara rõõmustada, et kellakeeramine võib peagi ajalukku jääda. Eriti arvestades, et otsust – näiteks kui see peaks langetatama suveaja kaotamise kasuks – nii lihtsalt enam ümber ei pööra. Teisalt harjuvat inimene kõigega. Ainult kellakeeramine näib erand.

Jaga artiklit

8 kommentaari

E
eakas  /   09:08, 10. aug 2018
Ärge ikka kõigi eakate nimel sõna võtke! Nii mina kui ka kõik minu tuttavad memmed ärkavad suveti väga varakult lausa päikesetõusul. Ees ootamas tore pikk valge päev. Talvel võis tunnikese kauem magada küll. Sama tsükkel oli kellast kellani tööl käies. Suve õhtuspoolik kulus marjaks ära, Mul kohe kahju oma noortest, kes võimaliku pideva talveaja tõttu ilusad õhtud kaotavad.
Kui ühtne Euroliidu aeg, siis otsustavad ju suured lõunapoolsed riigid, ja meil poleks miagi kaasa rääkida! Kuigi ma ei saa aru, miks näiteks Hispaania peaks talveajaga kaasa minema ja siesta varasemale tooma.. Hommikutunnil ju kuld suus! Aga lõunariiklased ongi ju mugavamad ja laisemad kui põhjapoolsed. Kellakeeramine 2 korda aastas on siiski kõige optimaalsem. 1 kord aastas paaril päeval tund aega varem magama minek nagu lapsi aetakse suveõhtul voodisse, ei tapa küll kedagi!. Teleprogrammide ajad ju ka muutuvad vastavalt!

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis