Rohelisega varustatud eelnõu pooldajad korraldasid protestiüritusiFoto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 9. august 2018 18:39
Argentina senat lükkas tagasi eelnõu, mis oleks lubanud raseduse katkestamise enne 14. nädalat, vahendab BBC. Senati otsus vallandas Buenos Aireses eelnõu pooldajate suure protestilaine.

Pärast pikka arutelu hääletas 38 senati liiget eelnõu vastu ning 31 poolt. Argentina seaduste järgi peavad eelnõu koostajad ootama vähemalt aasta, et see uuesti lauale tuua.

Hetkel on raseduse katkestamine Argentinas lubatud vaid juhtudel, kui raseduse põhjustas vägistamine või kui see ohustab naise elu. Katoliiklikus riigis on seaduse pooldajad juba aastaid vaeva näinud, et raseduse katkestamine riigis legaliseeritaks. Ehkki Argentina president Mauricio Macri on abordivastane, kutsus ta kongressi üles eelnõu arutama. Kongressi alamkojast see ka väga napilt läbi läks, kuid jäi nüüd senatis toppama.

Tuline arutelu kestis senatis 16 tundi. Selle aja sisse jäi mitu emotsionaalset hetke, näiteks asepresident Gabriela Michetti ropendamine teiste poliitikute suunal (Michetti on abordi legaliseerimise vastu), ta nimelt ei teadnud, et ta mikrofon oli sisse lülitatud. Üks seadust pooldav senaator ütles, et katoliiklike lobirühmade inimesed on teda aktiivselt mõjutada üritanud, kirjeldades, kuidas ta on pidanud tema pihta loobitud krutsifikside eest kõrvale põikama.

Eelnõu pooldajad tuletavad rahvale meelde, et abordi legaliseerimine ei puuduta kuidagi neid, kes seda teha ei taha. Kuid need, kes protseduuri soovivad, üritavad seda praegugi teha, kas n-ö koduste vahenditega, litsentsita arstide juures või muudel väga ohtlikel viisidel. Abordivastase lobigrupi esindaja aga sõnas, et naised, kes soovivad rasedust katkestada, on „sotsiaalselt läbikukkunud“. Igal aastal satub Argentinas haiglatesse mitu tuhat naist, kelle isetehtud või mitteprofessionaalselt läbi viidud abort on nende tervist kahjustanud.

Rohelisi linte ja salle kandvad pooldajad Buenos Aireses lohutasid üksteist ning korraldasid senati hääletuse järel meeleavaldusi ja süütasid lõkkeid, näitamaks oma protestimeelt senati hääletuse vastu. Abordivastased, kelle värviks on sinine aga juubeldasid senatihoone ees.

Eelnõu pooldajad lohutasid üksteist pärast tulemuste teadasaamist Foto: AFP/Scanpix

Samal teemal

Kommentaarid  (6)

to Taruk, Uunult 9. august 2018 22:59
Taruk tagurpidi on kurat. Selge ju, et kuradile ei sobi midagi usuga põhjendada. Sellepärast elu alla käibki, et kristlikud põhimõtted on selja taha visatud. Ära kuku nüüd rumalat juttu ajama: usk on toodud siia ...., need usklikud on ise need kõige hullemad jne blää, blöö, blää. Sotsid ja
kurat on liitlased. Kurat on sots.
see tagurpidi 10. august 2018 10:30
tegelane on tegelikult ekrelane.
Eino Taruk 9. august 2018 19:04
Usuga muidugi keeldu põhjendada ei tohiks. Või võiks kuid ainult sellisel juhul kui keeld laieneks üksnes registreeritud katoliiklastele. Kui vaidlus käib rohkem selle üle kust maallt algab piisavalt iseseisev elu ja aborti võiks nimetada teise organismi tapmiseks, siis ma saaks aru.
Eino Taruk 9. august 2018 19:10
Eestis on näiteks mõningatel juhtudel lubatud kuni 21 nädalase loote TAPMINE. Sest sellisel juhul on juba raske vastu vaielda , et tegemist pole teise organismi tapmisega.
Erla 9. august 2018 19:27
Kus see piir siis on?
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS