Maailm

TRUMPI JA PUTINI SÕPRUS LÄBI? USA karistab Venemaad uute sanktsioonidega (66)

Aadu Hiietamm, 9. august 2018 13:37
TAGASILÖÖK: USA president Donald Trump ja Venemaa president Vladimir Putin jäid 16. juulil Helsingis toimunud kohtumisega rahule. Kolm nädalat hiljem sai nende sõprus tagasilöögi, sest USA valitsus otsustas Venemaad Salisburys korraldatud keemiarünnaku eest karistada uute sanktsioonidega. Foto: TASS/Scanpix
USA valitsus kehtestab seoses 4. märtsil Inglismaal Salisburys korraldatud närvimürgirünnakuga uued sanktsioonid. Halvimal juhul võivad need viia kahe riigi kaubavahetuse lõpetamiseni ja diplomaatiliste suhete katkestamiseni. 

Suurbritannia ja teised lääneriigid on veendunud, et 4. märtsil korraldas just Venemaa Lõuna-Inglismaal Salisburys mürgirünnaku. Närvimürgiga Novitšok üritati tappa endist topeltagenti Sergei Skripali ja tema tütart. Mõlemad pääsesid tänu õigele ravile imekombel eluga. Julia Skripal pääses haiglast välja 9. aprillil ja tema isa Sergei Skripal 18. mail. Mõlemad viibivad praegu salastatud kohas Briti võimude kaitse all. 

Samal teemal

Lisaks puutusid juunis Novitšokiga kokku Salisbury lähedal Amesburys elavad Briti kodanikud Dawn Sturgess ja Charlie Rowley, kellest esimene suri. Mürk oli leitud lõhnaõlipudelis, mille sisu naine enda kätele piserdas. 

Lääneriigid reageerisid juba märtsi lõpul Novitšoki kasutamisele Venemaa diplomaatide välja saatmisega. Kokku saadeti 30 riigist välja 150 Venemaa diplomaati. Neist 60 pidid lahkuma USA-st. Venemaa vastas samaga ning saatis välja sama palju diplomaate.

Venemaa on algusest peale eitanud oma seotust Salisburys korraldatud rünnakuga.  Briti võimude sõnul on neil aga olemas selle kohta tõendid ning nüüdseks on väidetavalt kindlaks tehtud ka rünnaku vahetud täideviijad. Briti valitsus kavatseb Venemaalt nõuda nende väljaandmist. Samas võib olla kindel, et Venemaa vastab sellele nõudmisele eitavalt.

16. juulil toimus Helsingis USA presidendi Donald Trumpi ja Venemaa presidendi Vladimir Putini esimene täiemõõduline kohtumine, millega mõlemad jäid rahule. Seejärel hakati rääkima juba ettevalmistustest uueks kokkusaamiseks, kas siis Washingtonis või Moskvas, kuid hiljem täpsustati, et enne uut aastat kohtumist ilmselt ei toimu. 

USA esitas Venemaale ultimaatumi 

Hoolimata Trumpi ja Putini sõbralikest suhetest tuli kolmapäeval Washingtonist teade, et USA karistab Venemaad uute sanktsioonidega. USA välisministeeriumi sõnul on tänaseks selgeks saanud, et Venemaa korraldas 4. märtsil Salisburys närvimürgirünnaku ning rikkus sellega rahvusvahelist õigust. USA valitsusel tuleb sellest ajendatutana kehtestada Venemaa vastu sanktsioonid, mida nõuab 1991. aastal kongressis vastuvõetud keemia- ja biorelvade leviku vastane seadus.

Uued sanktsioonid hakkavad kehtima 22. augustil. Esmalt täiendatakse juba kehtivaid piiranguid ning peamiselt takistatakse Venemaa relvamüüki. Ühtlasi nõuab USA, et Venemaa annaks 90 päeva jooksul lubaduse mitte kunagi enam keemia- või biorelvi kasutada. Samuti peab Venemaa lubama riiki inspektorid, kes kontrollivad, kas ikka kõik keemia- ja biorelvad on hävitatud.

Kui Venemaa 90 päeva jooksul niisugust lubadust ei anna, siis näeb USA seadus ette väga karmide sanktsioonide kehtestamist. Halvimal juhul katkevad USA ja Venemaa kaubandus- ja ka diplomaatilised suhted. Samuti keelatakse Venemaa lennukompaniide lennukitel USA-s maandumine.

Tõenäoliselt nii kaugele siiski ei minda, kuid vaieldamatult muudavad USA värsked sanktsioonid Washingtoni ja Moskva suhted veelgi pingelisemaks. On ju USA esitanud Venemaale sisuliselt ultimaatumi ning võib olla kindel, et seda ei täideta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee