Seisukoht

Seisukoht | Kui eestlane on sinu laps?

Greete Kõrvits, Veebitoimetaja, 8. august 2018, 17:25

26 KOMMENTAARI

r
Risto Tanner/ 10. august 2018, 10:28
Tänapäeva geeniteadus on veenvalt kindlaks teinud, et hiire ja inimese genoom langeb praktiliselt kokku 80% ulatuses ja veel 19 % inimese geenidest on hiire vastavate geenidega väga sarnased. Pea samal määral sarnasust on leitud inimese genoomi võrdlemisel ühe kannuskonna geenoomiga. Mida me siis veel räägime kahe inimese, olgu või neegri ja indiaanlase genoomide võrdlusest. Veenvalt on kindlaks tehtud seegi ajalooline tõsiasi, et me kõik, nii hiinlased kui indiaanlased, valged eurooplased ja austraalia aborigeenid oleme Aafrika väljarändajate järeltulijad, kõik enam või vähem sugulased omavahel. Need teaduslikud tõendatud tõsiasjad peaksid kutsuma meid taas mõtestama omaenda rahvuse olemust. Bioloogiliselt ei ole meid eestlasi olemas. Oleme kultuurinähtus, meie olemasolu rahvusena ei olene sünniga vanematelt kaasa saadud geenidest vaid sellest, mida vanemad on meile edasi andnud sünnijärgselt. Meie rahvust kujundab see vaimne ja materiaalne kultuur, mille keskkonnas me üles kasvame ja elame. Kui tahame säilida siin maamunal eesti rahvusena, peame kõik siin sündivad ja siia elama jäävad lapsed kasvatama eestlasteks, nii lihtne see ongi. Meie põhiseadus on seadnud meie riigi olemasolu ülimaks eesmärgiks ja otstarbeks eestlaste rahvusena püsimise läbi aegade ja meie riigil on selleks olemas vajalikud vahendid riikliku keele- ja hariduspoliitika näol. Nõudkem siis meie riigijuhtidelt järjekindlalt meie riigi põhiseaduses püstitatud eesmärkide järjekindlat järgimist ja valigem neid meid juhtima selle järgi. Maailm on karm, looduslik valik pole kuhugi kadunud inimkonna ajaloost. Kui meil õnnestubki lõpuks vältida veriseid sõdu, jääb see toimima kultuuride tasemel. Kui meie ei kasvata oma lapsi eestlasteks, siis kasvatab neid keegi teine mõne teise rahvuse liikmeks. Edu meile!
a
aga/ 9. august 2018, 20:40
Miks siis piirduda vaid eestlaste tõupuhtusega? Võrokad olgu koos ja setud koos ja ärgu saarlane mõelgugi mandrile tulla kaasat otsima. Pole vaja tulla siia meie omasid oma "öige armastusega" narrima.
Räusake palju tahate. Maailma teistpidi käima ei pane. Inimesed on vabad armastust otsima ning seda ei saa keegi suunata. Mida verisemad olla segaperede lastega, seda tõenäolisem on, et nad lähevad hoopis oma teise vanema maale elama ja sel moel kaotame me võimalikud eestlased. Tean juba päris mitut perekonda, kes just nii tegutsenud, sest mujal on nende eksootiline eestlase veri põnev, mitte põlastusväärt. Miks nad peaks siin elama, kus täiskasvanud inimesed ründavad last vaid seepärast, et ta näeb välja natuke eksootilisem, kuigi räägib puhtalt eesti keelt ja on sündinud-kasvanud siin? Üks pere just seetõttu kolis oma kolme Eestis sündinud lapsega. Täiskasvanud inimesed ei vali sõnu ega käitumist. Lasteaias teiste lastega polnud ühtki probleemi. Tagasi nad enam ei tule ja tõenäoliselt ununeb lastel isamaa ja -keel täiesti.
r
rassism (ja ka rahvuslus)/ 9. august 2018, 20:33
ei ole vajalik mitte selleks, et vihata lihtsalt teiste erinevusi, vaid selleks et kaitsta oma inimesi pikaajalise ja tihti valuliku-vägivaldse (uue)rassi-rahvuse tekkimiseprotsessi eest; selle eesmärk on anda inimestele võimalus stabiilsuseks, turvalisuseks..
h
Hiljaks jäid, Greete/ 9. august 2018, 19:14
Saksmaal on nimelt täies tuuris rassistide-paljastamise kmapaania #MeTwo. See läks käima pärast Mesut Özili juhtumit. Kes ei tea, aga tunneb huvi, võib uurida. #MeTwoga on tulnud välja, et iga võõrapärase välimusega inimene, need on muidugi ühte või teist pidi tähed ja tähekesed, kelle kaebusi meedia ära toob, on saanud tunda rassismi ja mõned kurdavad, et siiamaani ja lausa iga päev. Miskipärast arvan, et see ei ole ei Saksamaal ega Eestis hea nõu nõuda kohalilkelt, et nad ennast süüdi ja halvasti tundma peavad. Paremaks ei lähe sellest ükski inimene. Pedagoogikas, s.t. lastekasvatuses on sellest aru saadud - miks siis täiskasvanuid ikka edasi nurka panemise ja vaat et põlvili herneste peale sundmisega kasvatada püütakse?
n
naine/ 9. august 2018, 15:28
K
????/ 9. august 2018, 13:09
Kurb, et ka "Õhtuleht" ei austa sõnavabadust ja arvamuste paljusust...
j
jah/ 9. august 2018, 10:22
juutitele pole ükski rahvus tähtsam, kui nende oma rahvus. Miks meie,eestlased, oleme muutunud nii kergemeelseteks,et iga siia sisserändaja võib kohe olla eestlane?Kas meie esivanemad asjata kaitsesid oma maad ja hoidsid enda maad, kui nende lapsed on nii lõtvade kommetega?
k
kummaline/ 9. august 2018, 11:16
Kummaline rääkida sellist juttu riigis, kus erinevad rahvused elavad külg-külje kõrval ja eestlaste-venelaste segaperesid on hulgemast.
Needsamad esivanemad leidsid ka iga võõrvõimu ajal endale kedagi kaugemalt kõrvale. Käisid siit läbi meremehed ja muidu rändajad. Nüüd siis on ühtäkki nende segude järglased hakanud endast arvama nagu äravalitud rahvast. On kärgperesid (pigem surmade, mitte lahutuste tõttu) olnud igal ajal, on olnud kasulapsi, üksikvanemaid ja vallaslapsi. On rännatud võõrsile ja kodustatud muid rahvuseid. Talukultuur ei olnud sugugi nii kombekas ja kolhoosis käis ka korralik porduelu, kuigi varjatult.
Suurem osa noori leiavad endale ikka oma rahvuskaaslase kõrvale, kuid see ei saa olla partneri valimisel peamiseks kriteeriumiks.
Iga sisserändajat ei peeta eestlaseks, vaid selle kõrval räägitakse ka tahtest ja pingutusest. Näiteks Ruslan Trotšõnskõi on hingelt rohkem eestlane kui nii mõnigi, kes siin sündinud ja kasvanud. Ta armastab Eestit, ta lapsed on segunenud (kuid eestikeelsed), kuid uhked mõlema rahvuse üle.
e
Elukutseline Setu/ 9. august 2018, 12:55
Oma geneetilise vereliini püsimajäämise soov on oluliselt vanem tung kui seda on üldse inimkond. Vaadake palun loomi ja nende käitumist. Miks siis praegu üritatakse meeleheitlikult propageerida hoiakut, et igasugune rahvuse säilitamise soov on saatanast? See, et teise maailmasõja eel ja ajal sigatsesid Euroopas natsid ei pea tähendama, et likvideeritakse kõik rahvused ja rahvuskultuurid. Sellistesse äärmustesse kaldumine on ohtlik. Kas või juba selle pärast, et sellise hoiaku pealesurumine võib vastureaktsioonina tõesti Euroopas võimule tuu päris natsid ja siis on hilja ema appi hüüda.
l
loogikaviga/ 9. august 2018, 15:32
Mingit üleüldist rahvuskultuuride hävitamist käimas pole. Kultuuri ja rahvuste eripärasid toetatakse. Kõiksugu rahvuslikud tähtpäevad ja traditsioonid on au sees. Kui Saksamaal hakatakse kaotama õllefestivale, Eestis keelatakse ära laulupeod või Rootsis luutsinapäev, siis räägime edasi. Kui eestlased lõpetavad Eesti jaanitule tegemise Soomes, võivad ka teised rahvuseid oma pühi omal moel tähistada. Oma juurte ja kultuuri teadmise kõrval võiks lihtsalt teada laiemalt erinevaid kombeid ja tavasid ning õppima külg-külje kõrval elama. Nagu eestlastel ja venelastel on jõulud eri aegadel - kõik saavad oma asjad tehtud nagu neil tavaks. Maailm on lihtsalt laiem kui eestlased-venelasel väiksel maalapil. Piiride kinnipanemine ei tule ka tänapäeval kõne alla, sest inimesed soovivad reisida, õppida ja töötada seal, kus neil parajasti soov. Inimesed liiguvad.
Välimus ei määra rahvust ja see on fakt. Eestlaste hulgas on iga silmavärvi, nahatooni ja juuksevärviga inimesi. Rahvus on enesemääratlemise osa, mille üle inimesed reeglina uhked on - keegi ei taha lihtsalt miingit muud rahvust endale saada. Milleks? Kui aga on olemas soov, oskused, teadmised ja mingil määral verd (segunemise tõttu ei saa me nõuda 100%), peab olema inimesel endal õigus määrata, mis rahvusest ta pigem on. Kodakondsus on kõrval veel omaette teema ja sellega rahvust ei muuda.
n
Niisama/ 9. august 2018, 18:38
Rahvuse ja rahvuskultuuri kandjaks on inimesed. Kaovad inimesed, kaovad ka rahvus ja rahvuskultuur.
Dogi ja taksi järglane pole ei dogi ega ka taksi, kuigi koerad on nad mõlemad.
j
jah/ 10. august 2018, 00:18
aga eestlane ei ole nii rikkumata tõug, et peaks eriliselt aretusnõudeid järgima
e
Elukutseline Setu/ 10. august 2018, 18:57
Ilmselt ei ole olemas ka teaduseid nagu antropoloogia ja geneetika. Ikka igaüks ise määrab...!? Kust küll tuleb selline mitte millelegi tuginev ... püha lihtsameelsus?
r
Raul/ 9. august 2018, 09:53
Eestlasel ei saa olla musta nahka. Punkt.

r
rahvuslane/ 9. august 2018, 09:49
Nõukogude Liit eiras loodusseadusi ja kuulutas, et nad ei ootavat looduselt armuande, vaid võtavad ise, mida vaja. Proovitigi panna mõnd jõge tagurpidi voolama ja tehti muidki rumalusi aga lõpuks kadus Nõukogude liit ja loodus jäi. Osad sotsialistid proovivad nüüd pildile saada sellega, et väidavad justkui poleks rahvust olemas või ei omaks see tähtsust. Küll kõik taas paika loksub.
m
Maalane/ 9. august 2018, 09:11
Ei saa kuidagi aru, kuidas saab keegi muutuda eestlaseks. Eestlaseks sünnitakse, nagu sünnitakse venelaseks, ukrainlaseks, lätlaseks jne. Kui keegi mitteeestlane võtab täielikult omaks meie kombed ja kultuuri, siis peaks teda nimetama eestimaalaseks..
Eestlane on kindlate tunnustega ja päritoluga rahvuse esindaja (venelane, soomlane, rootslane). Ei saa ju mustanahaline või kasvõi jaapanlane kuidagi muutuda nendele tunnustele vastavaks, misest, et asub elama Eestisse. Kui loomariigist, siis kui sünnib hobune hobusena on ta ikka hobune edasi, ta ei saa kuidagi seaks muutuda, kuigi paneme ta elama sealauta.
e
ei/ 9. august 2018, 10:15
kui lapsel on üks vanem muust rahvusest või teise nahavärviga, aga ta kasvab Eestis, räägib eesti keelt, õpib eesti koolis, siis on ta eestlane. Kui ei kasva Eestis ja keeleoskuski probleemne, siis on küll mingi osa eesti verd, aga eestlaseks ta ei kasva.
Täiesti puhast eestlast on väga raske leida. Saksa, Rootsi, Vene jne rahvuste mõjud liiga tugevalt sees, aga see on eestlase teinud pigem visaks ja vastupidavaks. Ilusaks ka. Mõningane segunemine on toimunud igal ajal, aga nii suurt põlgust pole iial enne omamaiste laste vastu olnud.
l
Loodus/ 9. august 2018, 12:21
Eks ta ole. Eks ka looduses on vahel eri loomaliigid ühiseid järglasi saanud. Näiteks hunt ja koer. Kuid neid järglasi ei nimetata kunagi ei hundiks, ega ka koeraks, vaid huntkoeraks. Ehk tegu uue tekkinud hübriidse alamliigiga. Loodus ise püüab ka asja parandada. Näiteks Euroopa naaritsa ja Ameerika naaritsa ühised järglased on edaspidi sigimisvõimetud. Kahjuks inimeste puhul loodusel seda võimet ei ole, veel.
l
loogikaviga/ 9. august 2018, 13:14
Inimene on üks ja seesama liik. Looduse võrdluses sama, mis kutsikad saaks valge koer ja must koer. Tulemus on ikka koer.
Kui ignorantne peab olema mõistus, mis inimesi erinevatesse liikidesse jagab?
l
Liik/ 9. august 2018, 13:34
Minu arust pole keegi siin enne inimesi liikidesse jaganud. Küll aga on erinevad rahvused. Venelased, eestlased, ukrainlased, jaapanlased, hiinlased jne. Ja ühe rahvuse esinaja elamine teise rahvusega asustaud riigi territooriumile, ei muuda küll rahvust. Eestlaset venemaal ei saa kuidagi venelast, küll aga võib temast saada venemaalane.
k
Kommentaar./ 9. august 2018, 04:26
Rahvus kui selline, antud juhul Eesti rahvus on meile eestlastele tähtis sellepoolest, et ta seob meid üheks ja annab meile kindlustunde selles enamvähem haiges “multikulti” maailmas. Kui suudame leida inimesi, kes kasvavad st. tahavad saada eestlasteks, siis leian , et sellised inimesed Eestis on väga teretulnud. Soovin , et Eestist ei saa kunagi sarnast riiki nagu seda on USA või Canada, kus ollakse uhked nende riikide kodanikud, aga aetakse ikka oma rahvuse asja. Eesti on liiga väike selleks. Kui tullakse Eestisse elama siis peab muutuma põlvkondade jooksul ka eestlaseks.
j
Jüri/ 9. august 2018, 00:10
Millegipärast loetakse väga tähtsaks, et oleks palju looma- ja taimeliike. Isegi üksiku sordi kaotsiminekut peetakse suureks kahjuks. Ka ise aretame uusi looma-ja taimesorte. Kas keegi mõistab näit. nimetada, kui palju on koeratõuge? Aga inimesed olgu kõik ühesugused, igasugune erinevuste märkamine või säilitamine on paha? Nii et nõukogude inimese vormimine oli ikka üks üllas ja progressiivne asi, kuigi ka siis millegipärast taheti säilitada rahvuslikku vorm?. Nüüd on asi veel edasi läinud - kõik erinevused eri rasside ja keelte vahel tuleb kaotada! On see ikka inimkonna arenguks hea?
l
lugeja/ 9. august 2018, 09:25
Selline aretus on olemuselt orjanduslik ja keelustatakse peagi. Inimestel ei ole õigust luua tehislikult neile sobivate omadustega loomi. Rahvuse võrdlemine tõuga on siiski meelevaldne, kuna rahvusi õnneks ei ole siiani aretatud. Pealegi - aretajad on alati keegi väljast, kuna iseennast ei saa aretada. Arusaamatuks jääb ka see, miks need rahvusliku mitmekesisuse hindajad ise vihkavad kogu muud mitmekesisust ja kõiki vähemusi?
m
mida head/ 10. august 2018, 08:02
on tuuleveskitega võitlemises?
rassid ja rahvad on looduslike isevooluprotsesside paratamatu tulemus
a
asi on juba selge/ 8. august 2018, 18:11
rahvus on ka kõigest sotsiaalne konstruktsioon.
h
Huvitav küll/ 8. august 2018, 18:10
mida Te seal manustate, et sellist segast teksti peksate? Lugege siit: https://dea.digar.ee/cgi-bin/dea?a=d&d=paevalehtew19280802.2.15 ja leppige, et osad asjad siin ilmas võiksid olla püsivamad kui üks valimisperiood.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee