Eesti uudised

POMMUUDIS: Hispaania hävitaja lasi Eesti õhuruumis kogemata raketi välja (260)

Liis Vaksmann, Gerly Mägi, 7. august 2018, 18:54
 AFP/Scanpix
Teisipäeva pärastlõunal tulistas Hispaania hävitaja Eurofighter Pangodi kohal Otepää lähistel õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi. Raketi täpne lennutrajektoor, asukoht ja staatus on täpsustamisel.

VAATA JÄRELE: õhuväe ülem kolonel Riivo Valge selgitas, miks Hispaania hävitaja kogemata raketi välja lasi ja kui suurt ohtu see kujutab:

Samal teemal

Õhuväe ülem kolonel Riivo Valge ütles täna õhtul pressikonverentsil, et Hispaania õhuväe hävituslennuk tulistas lahingraketi välja teisipäeval kell 15.44 Otepää kohal ja rakett lendas põhja ja loode suunas. Raketi asukoht on praegu teadmata.

„Otsinguoperatsioon on käivitunud ja on alust arvata, et rakett plahvatas kokkupõrkes maapinnaga. Kuna on võimalik, et praegu on rakett veel maapinnal lahingasendis ja ohtlik, otsustasime kohe teavitada elanikkonda, et hoida ohust eemale ja leidmisel koheselt teavitada õhuväge,“ kommenteeris Valge.  

Tema sõnul lasti rakett välja umbes kuue kilomeetri kõrgusel ja selle lõhkemist oleks kuulda. Paraku ei tea Õhuvägi, millises seisus oli raketi enesehävitusmehhanism. „Hävitusjõud ei ole tal suur, sest õhk-õhk rakettide laengu hulk on suhteliselt väike, kui me võrdleme teda pommidega." 

Küsimusele, kuidas on võimalik, et piloot raketi kogemata välja lasi, vastas Valge: „Siin me ei saa spekuleerida. Faktidena saan öelda, et Balti õhuturbe ajaloos on see esimene selline juhtum.“ Valge sõnas, et sama võib öelda muu maailma kohta. 

Kui peaks juhtuma, et rakett lõpetab teekonna mõne inimese maja katusel, tuleb õhuväge teavitada. Kas siis võimalikud kahjud kompenseeritakse, ei taha ta veel spekuleerida.

Mis saab aga hävituspiloodiga edasi? „Praegu me ei spekuleeri. Uurimist on alustanud Eesti õhuvägi, lennuamet, Hispaania õhujõud ja kindlasti ka NATO peakontor, aga kuna tegu võib olla tehnilise rikke või veaga, siis praegu ei ole kohane rääkida kellegi karistamisest. Pigem on meie esimene prioriteet elanike ohutus.“

Raketil on enesehävitusrežiim, mis tagab eksilasu puhul selle hävimise õhus, kuid ei ole välistatud, et rakett maandus maapinnale. AMRAAM tüüpi raketi pikkus on 3,7 meetrit, läbimõõt 18 sentimeetrit, rakett kannab lõhkeainet. Raketi viimane oletatav asukoht oli Tartust 40 kilomeetrit põhja suunas.

Juhul, kui märgatakse esemeid, mis võivad olla raketi osad või rakett, palub kaitsevägi seda mitte mingil juhul puutuda, vaid raketist eemalduda ja teatada leiust kohe õhuväe telefonil 717 1900 või hädaabinumbril 112. Samuti palub kaitsevägi raketti omal käel mitte otsima asuda.

Intsidendis osalenud Hispaania hävitaja Eurofighter Typhoon 2000 naasis kodubaasi. Balti õhuruumi kaitsmine õhuturbemissiooniga Ämarist ja Šiauliaist jätkub. Asjaolude väljaselgitamiseks on algatatud uurimine.

AIM-120 AMRAAM Wikimedia Commons

260 KOMMENTAARI

t
Tasuja 9. august 2018, 20:47
Kas keegi on märganud? Et Nato peaks tugevtama julgeolekut aga tegelikult ohustab Eesti julgeolekut.Seades meid märklauaks.Me peaks mõistma ,et oleme pandud "tanki".
t
Tasuja 9. august 2018, 19:38
Tähendab et korralagedus.Kui peaks tõsiseks minema on meie kaitsjad esimesed kes plagama panevad.
Loe kõiki (260)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee