(Stanislav Moshkov)

Kui endine IRLi esimees, nüüdne riigikogu aknaalune Margus Tsahkna tõstatas riigikogu reformimise vajaduse, siis ei öelnud ta tegelikult midagi uut. Tsahkna idee tuum – riigikogulane käigu parlamendis tööl nagu kaugõppija kõrgkoolis – on peaaegu identne Eesti Koostöö Kogu aastatetaguse ettepanekuga leevendada parlamendi liikmete töökohapiiranguid.

Tsahkna väide, et praegu kuu aja peale jaotunud parlamendi istungid-koosolekud mahuksid vabalt ühele täispikale töönädalale, kõlab usutavalt. Kui isegi suurimate arupärijate-sõnavõtjate edetabelis kõrgel kohal olev vabaerakondlane Krista Aru tunnistab, et riigikogulase töö pole raske, hea palga eest niisama tiksumist avalikult tunnistanud äravalitutest rääkimata, on valijalgi kerge tekkima tunne, et riigikogus pole töö ja palga suhe päris paigas.

Iseasi, kas valijad tunnistavad parlamendi liikmete palga kärpimise selliselt, et see vastaks keskmisele palgale, niivõrd oluliseks küsimuseks, et reformaator Tsahkna riigikokku tagasi valida.

Seda enam, et Tsahkna arvutused riigikogulase keskmisest töökoormusest, mis ei võta arvesse eelnõude lugemisele, ettevalmistamisele jms sisulisele seadusloometööle kuluvat aega, lasevad aimata, et ettepaneku tegija on praegust töökohta kogenud kui endiste ministrite puhkepaika. Et alakoormatud on eelkõige need riigikogu liikmed, kel puuduvad oskused, kogemused, teadmised või ideed seadusloomes osalemiseks, ilmneb ka Tsahkna ettepanekust tuua riigikogulastele abiks erialase pädevusega nõunikud.

Järelikult on tööd piisavalt, kuid parlamendi liikmete jõud ei käi sellest alati üle. Ent samamoodi nagu parandab laiskade õppurite „läbivedamine“ kooli mainet vaid näiliselt, oleks suurt tagasilööki riigikogu mainele oodata hiljemalt siis, kui kogu sisulise töö nõunike hooleks jätnud poliitik jääks hätta näiteks ajakirjanike küsimustele vastamisega.

Küllap kehtib ka parlamendis turumajanduslik tõde, et väiksema palga eest pole võimalik osta paremat tööd. Oma ala spetsialistide palgaootustele saaks vastu tulla näiteks riigikogu liikmete arvu kärpimise arvelt.

Jaga artiklit

25 kommentaari

J
Jah aga  /   11:35, 8. aug 2018
Muidugi ei tee paljud riigikogulased midagi meie inimeste heaks. Keskerakondlased hoolivad kõigist inimestest ka kõige vaesematest ja teevad selle nimel tööd.
E
Ete  /   11:33, 8. aug 2018
Selle lühikese ajaga on keskerakondlik valitsus inimeste heaks palju head ära teinud. Mina llähen õpetajana tööle ja saan kohe 6000 eurt toetust. Hakkan saama palka ka palju rohkem kui eelmiste valitsuste ajal.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis