Maailm

LENNUKATASTROOF ALPIDES: pilet surmalennule maksis 981 eurot (4)

Aadu Hiietamm, 6. august 2018 17:20
MÄEKÜLJEL: Junkers Ju 52 rusud asuvad asuvad 3099 meetrise Piz Segnase mäe lääneküljel 2540 meetri kõrgusel.Foto: AFP/Scanpix
Šveits leinab laupäeval toimunud lennuõnnetuse ohvreid. Lõbusõidul mägedes alla kukkunud teise maailmasõja aegses reisilennukis Junkers Ju 52 hukkus seitse abielupaari Šveitsist, üks kolmeliikmeline perekond Austriast ja kolm meekonnaliiget Šveitsist – kokku 20 inimest, vahendab Neue Zürcher Zeitung. Ohvrid olid vanuses 42–84 aastat.

Elamusreisi korraldaja sõnul ootas reisi ostjaid ees fantastiline lend üle Alpide. 1939. aastal ehitatud Junkers Ju 52 võtab pardale 17 reisijat. Kõik nad pidid maksma 1130 franki (981 eurot). Elamusreis algas reede hommikul lennuga Zürichi lähistelt Dübendorfist. Junkers Ju 52 viis huvireisijad Locarnosse. Öö veedeti Luganos luksushotellis ning laupäeval tehti ka laevasõit Lugano järvel ning külastati Porlezzat Itaalias. 

Lennukimeeskond hädasignaali ei andnud. Kuna Junkers Ju 52 lennukil puudub lennuandmete salvesti ehk nn must kast, siis on lennuõnnetuse põhjuse väljaselgitamine keeruline. Eksperdid peavad võimalikuks, et lennukile sai saatuslikuks viimastel päevadel Euroopas valitsev kuum ilm, mis muutis õhu hõredamaks ja vähendas üleslükkejõudu ning mõjutas ka lennukimootorite tööd. Ei ole välistatud, et kogenud piloodid lihtsalt alahindasid ilma mõjusid ning lennukile sai saatuslikuks mägede vahel liialt järsu pöörde tegemine.

Mootoririket peavad eksperdid katastroofi põhjusena vähetõenäoliseks. On ju seda tüüpi lennukil kolm mootorit ning isegi kõigi nende seiskumisel suudab Junkers Ju 52 mõnda aega purilennukina planeerida. 

Õnnetuslennuk oli 79 aastat vana ning tal oli selja taga 10 187 lennutundi. Viimane tehniline ülevaatus tehti juuli lõpus. Lennuentusiastidele kuuluv Ju-Air oli kuni laupäevani viinud 35 aasta jooksul Alpide kohale üle 14 000 reisija. Laupäevase õnnetuse tõttu peatati ajutiselt kõik lennud – võimalik, et keeld pikeneb igaveseks.        

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee