(twitter.com/KristianJaani)

Juulis tabas Eesti numbreid petukõnede laviin. Samoa suunakoodiga numbritelt helistati, katkestati kõne ning tagasi helistades said ohvrid kraesse eritariifiga suured arved. Politsei alustas juhtunu osas kriminaalmenetlust. Ohvreid on umbes 2400.

Petukõnede esimene laine jõudis Eestini 22. juuli õhtul, kui peamiselt tehti kõnesid Samoast. Hiljem lisandusid helistajanumbritel eri suunakoodid ka teistest riikidest.

Üks sideettevõte tegi politseile avalduse, mille alusel alustati kriminaalmenetlust kunstlikult genereeritud massilise kõneliikluse kelmusejuhtumi uurimiseks. 

Petuskeem oli lihtne: ohvrile helistati Samoa suunakoodiga numbrilt ning seejärel katkestati kõne. Kui ohver ise tagasi helistas, tuli selle eest ka maksta. "Tasub meelde jätta, et kalliks läheb kõne vaid sel juhul, kui inimene otsustab tagasi helistada. Vastamata kõne kliendile kulu ei tekita, samuti ei teki kulu siis, kui inimene Eestis olles kõnele vastab – sellisel juhul maksab kõne eest helistaja. Seda kelmid ei taha ja seetõttu tehakse just vastamata kõned," lausus Telia riskijuhtimise osakonna juht Andreas Meister juuli lõpus.

Esialgsetel andmetel on umbes 2400 klienti Samoa numbrile tagasi helistanud, mis tõi ohvritele kaasa eritariifiga arveid. Klientidele tekitatud kahju ulatub 2700 euroni.

Kuna on käimas võimaliku kelmusejuhtumi uurimine, siis sellisel viisil saadud raha petukõnede korraldajateni ei jõua, kuna sideettevõte ei pea nimetatud raha operaatorile üle kandma. Kriminaalasja kohtueelset menetlust viib läbi Põhja prefektuuri kriminaalbüroo kelmuste ja küberkuritegude talitus ning juhib Põhja ringkonnaprokuratuur.

Jaga artiklit

10 kommentaari

I
Ikka seda  /   11:56, 7. aug 2018
Et surnud sugulane pärandas mitu milli!
N
normaalne  /   21:58, 6. aug 2018
inimesed on nii uudishimulikud, et vaja ikka tagasi helistada! Mida te lootsite kuulda välismaalt helistatud nr-lt!

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis