FIASKO: Pärast pikki ja põhjalikke ettevalmistusi alustati 16. augustil 2016 kullarongi oletavas asukohas (Wrocławist Wałbrzychi viiva raudtee 65 kilomeetril) kaevamistöid, kuid need tulemusi ei andnud. Nüüd teatas üks otsinguid vedanud aardeküttidest, et aitab lollustega tegelemisest.  Foto: Reuters/Scanpix
Aadu Hiietamm 3. august 2018 08:02
Poolast tuli 2015. aasta augustis uudis, et aardekütid Piotr Koper ja Andreas Richter leidsid Wrocławist Wałbrzychi viiva raudtee 65 kilomeetril väidetavalt natside aardeid vedanud soomusrongi ja soovivad saada 10% suurust leiutasu selles asuvate aarete väärtusest. Aasta hiljem löödi ka kopad ja labidad maasse, kuid midagi ei leitud. Nüüd teatas Richter, et aitab lollustest ning tema loobub otsingutest, vahendab Spiegel Online.  

Teise maailmasõja lõpus väidetavalt Poolas kadunuks jäänud natside soomusrong erutab meeli juba kolm aastat. Poolakas Piotr Koper ja sakslane Andreas Richter kuulutasid 2015. aasta augustis, et nad leidsid väidetavalt natside aardeid vedanud rongi asukoha ning soovivad saada 10% suurust leiutasu selles asuvate aarete väärtusest.

Rong pidi asuma salatunnelis 

Sama aasta septembris kruviti tähelepanu veelgi üles, sest ka Poola võimud kinnitasid, et müstiline natside soomusrong on tõepoolest leitud ning asub riigi edelaosas Wałbrzychi linna lähistel salatunnelis, mille sissepääsu lasid natsid Teise maailmasõja lõpus õhku. Samas lisati, et maa-alusesse tunnelisse peidetud rongini jõudmine võtab aega, sest vajalikud on mahukad pinnasetööd. Samuti hoiatati, et rongi ümbrus võib olla mineeritud, mistõttu saab kaevetöid teha ülima ettevaatusega. Otsimisoperatsiooni kaasati Poola sõjavägi. Sõdurid puhastasid maa-ala, mille all väidetav kullarong peidus on, tihedast võsast.

FIASKO: Pärast pikki ja põhjalikke ettevalmistusi alustati 16. augustil 2016 kullarongi oletavas asukohas (Wrocławist Wałbrzychi viiva raudtee 65 kilomeetril) kaevamistöid, kuid need tulemusi ei andnud. Nüüd teatas üks otsinguid vedanud aardeküttidest, et aitab lollustega tegelemisest. Foto: AP/Scanpix

Pärast pikki ja põhjalikke ettevalmistusi alustati 16. augustil 2016 kullarongi oletavas asukohas (Wrocławist Wałbrzychi viiva raudtee 65 kilomeetril) kaevamistöid, kuid juba üheksa päeva hiljem olid aardekütid sunnitud tunnistama, et midagi ei leitud. Nad kinnitasid aga, et ei jäta jonni ning jätkavad otsinguid esimesest kaevamiskohast pisut eemal.

Möödunud ligi kahe aasta jooksul on aardeküttide tegemistest olnud vähe kuulda. Selle nädala kolmapäeval plahvatas aga tõeline uudispomm, kui Richter teatas, et aitab lollustega tegelemistest ning astus mängust välja. Ilmselt hakkas tal omast taskust tulemusteta otsinguteks kulutatud 80 000 eurost kahju.

Koper lubas otsinguid jätkata

Tema kolleeg Piotr Koper ei lase end siiski veel ebaedust heidutada ning lubas, et jätkab otsinguid üksi ning seda juba eeloleval talvel. Koperi sõnul soovib ta kaevamistel minna vähemalt 15 meetri sügavusele. 

AARDEKÜTID: Poolaka Piotr Koper (vasakul) ja sakslase Andreas Richteri teed läksid lahku. Müstilise kullarongi otsinguid jätkab vaid Koper. Foto: AFP/Scanpix

Krakowi mäeakadeemia eksperdid ei uskunud algusest peale, et aardeküttide otsinguid saadab edu. Eksperdid andsid juba 2015. aasta detsembris pärast põhjalikke uurimistöid teada, et nende arvates rongi maa all ei ole. Nad ei mõista, miks aardekütid nende arvamust kuulda ei võtnud. 

Ka Wrocławi ülikooli ajaloolane Tomasz Glowinski pidas šansse kullarongi leidmiseks halvaks. „Jutud kullarongist on legend ning teaduslikult põhjendatud tõendid selle olemasolu kohta puuduvad,“ rõhutas ta otsingute algfaasis.

Samas tunnistavad ajaloolased, et otsingupiirkond peidab tõepoolest natside saladusi. Nimelt alustasid natsid 1943. aasta oktoobris Wałbrzychi lähistele salaprojekti Riese (Hiiglane) raames suure tunnelisüsteemi rajamist. Ehitustöödel kasutati sõjavange. Muu hulgas oli sinna kavandatud ka Hitleri staap. Kompleks pidi valmima 1945. aasta augustiks. Selleks ajaks oli sõda aga juba lõppenud.